fbpx

NEWS:

Pakiety i odkłady (K070)

Część X. Zagospodarowanie odkładów

Pakiety i odkłady

1. Zakładanie i powiększanie pasieki

Na ogół odkłady są wykorzystywane do zakładania lub powiększania pasieki. Wtedy zakupione odkłady przesiedla się do pustych, nowych lub odkażonych uli. Transportówkę z odkładem ustawia się tuż przy ulu lub jeszcze lepiej na jego krawędzi.

Po otwarciu wyjmuje się ostrożnie ramki i przenosi je do ula. Należy zwrócić uwagę, czy na przenoszonych plastrach jest matka. Jeżeli jej nie zauważymy, po przeniesieniu wszystkich plastrów zaglądamy do skrzynki i szukamy matki między pszczołami.

Pakiety i odkłady

Jeśli stwierdzimy jej obecność, przesypujemy pszczoły wraz z matką do ula uważając, by nie wypadały poza ul. Pszczelarz, mający pewną wprawę, taką znalezioną matkę może chwycić za skrzydełka i przenieść do ula.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

2. Wymiana matek

Inny sposób zagospodarowania odkładów to wykorzystanie ich do wymiany matek. Jest to metoda przydatna, zwłaszcza w intensywnie prowadzonych pasiekach, gdzie pszczoły wykorzystują kilka następujących po sobie pożytków i nie można sobie pozwolić na przerwę w rozwoju rodzin spowodowaną wymianą matki.

Wymiana polega na odebraniu starej matki, która jest już wyeksploatowana i jej możliwości reprodukcyjne będą się zmniejszać, po czym w rodzinie umieszcza się odkład z młodą czerwiącą matką.

Ramki z pszczołami i czerwiem można od razu wstawić na skraj gniazda zasilanej rodziny, lecz jest to dosyć ryzykowna metoda, bowiem pszczoły mogą się ścinać; mogą też uszkodzić lub zabić matkę.

Dlatego pewniejszym sposobem jest opóźnienie połączenia się pszczół, co robi się na dwa sposoby. Jeżeli ramki z odkładu dostawiamy do części gniazdowej zasilanej rodziny, powinien on być najpierw oddzielony od niej zatworem nie do końca przylegającym do dna ula.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

3. Zasilanie rodzin

Odkłady wykorzystuje się też do zasilania posiadanych w pasiece rodzin. Służą do tego odkłady bez matek, składające się tylko z pszczół obsiadających plastry z czerwiem i niewielką ilością zapasów.

Odkłady takie są szczególnie przydatne wiosną, do zasilenia rodzin mających pracować na wczesnym pożytku, lub pod koniec sezonu, do wzmocnienia rodzin przed zimą. Wiosną taki odkład bez matki można dołączyć do zasilanej rodziny bezpośrednio, wstawiając ramki z pszczołami na skraj gniazda.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Dlatego po odebraniu matki takiej spóźniającej się w rozwoju rodzinie, dołącza się do niej odkład z młodą matką. Również w drugiej części sezonu można wykorzystać odkłady z młodymi, obficie czerwiącymi matkami, do zasilenia rodzin, których niezadowalająca kondycja wynika ze złej jakości użytkowanych w nich matek.


Pakiety i odkładyPrenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Pszczoły rozróżniają pozytywne i negatywne chwile Ścieżka ewolucyjna kręgowców i...

Pasieka

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-09-2019

Truteń oślepia matkę w czasie kopulacji Zdjęcie: Martwy truteń z...

Pasieka

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 19-09-2019

Amerykańscy pszczelarze podają do sądu EPA Zdjęcie: freepik.  Szóstego września grupa...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-09-2019

Trzy miesiące więzienia za miód Leon Haughton spędził trzy miesiące...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-09-2019

Bieszczadzkie niedźwiedzie niszczą pasieki Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyraził zgodę...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-09-2019

Gmina Stryszawa oraz Stowarzyszenie „Beskidzkie Trutnie” rozdają sadzonki! Gmina Stryszawa...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 13-09-2019

Aż 3 medale dla Pasieki na Apimondii w Montrealu! Apimondia...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 12-09-2019

Prokuratura bada sprawę wydania zgody na stosowanie w Polsce...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 11-09-2019

„Najlepiej spożyć przed” czy „Najlepiej spożyć przed końcem” na...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 06-09-2019