fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Polska

Jak podaje GUS, do końca lipca 2022 r. Polska wyprodukowała dwa razy więcej cukru niż w tym samym okresie 2021 r. Producenci część towaru wysłali za granicę, jednak nie to jest przyczyną braku artykułu na półkach, lecz nadmierny popyt na niego. O sacharozę konkurują osoby tworzące przetwory, pszczelarze i pozostali konsumenci, którzy przestraszeni niemalże comiesięcznym wzrostem cen towaru, kupują duże zapasy, co zaburza łańcuch dostaw – szybko wyczerpują asortyment sklepu. Jest to sztuczne napędzanie popytu.

Bogatynia

Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu poinformowało, że 11 lipca Henrykowi Wojnemu skradziono całą pasiekę liczącą 30 uli.

Malenin

Pszczoły zjadają maliny z plantacji, powodując bardzo duże straty. Najprawdopodobniej nietypowe zachowanie owadów jest wywołane głodem w pasiece sąsiada. W lipcu w terenie nie ma pożytków i zdesperowane zbieraczki szukają jakiegokolwiek źródła cukru. Owady niszczą nawet niedojrzałe owoce. Pszczelarz nie widzi problemu.

Warszawa

Tytuł najlepszej firmy rolniczej w konkursie AgroLiga 2022 przyznano Pasiece Rodziny Sadowskich, znanej z produkcji miodów z dodatkami np. rokitnikiem, czarnuszką czy spiruliną. Sadowscy posiadają największą pasiekę w Polsce. Nagrodę pszczelarzom wręczył prezydent Andrzej Duda.

Wrocław

Kierowca, który uderzył czołowo samochodem w autobus MPK we Wrocławiu na ul. Jerzmanowskiej, twierdzi, że stracił panowanie nad pojazdem, ponieważ wystraszył się… pszczoły, która wleciała przez okno. Do zdarzenia doszło 13 lipca.

Za to na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu umieszczono osiem uli. Pasieka powstała dzięki współpracy jednostki edukacyjnej z Biurem Parlamentu Europejskiego. Głównymi celami są zwiększenie bioróżnorodności w mieście i edukowanie o owadach.

Wielkopolskie

Dwa miliony złotych powędrują do pszczelarzy z województwa wielkopolskiego na zakup pokarmów dla pszczół. Takie regularne wsparcie jest przyznawane pasiecznikom od 2018 r. Do tej pory otrzymali 8 mln zł m.in. na węzę.


Kanada

Kanadyjscy pszczelarze stracili średnio 50% rodzin po zimie. Najwięcej w prowincji Manitoba – 57%, a najmniej w Nowej Szkocji – 15%. Przyczyną jest wydłużenie sezonu, co powoduje nadmierne namnażanie się V. destructor.

Z podobnych powodów trutnie w kanadyjskich pasiekach spontanicznie ejakulują i umierają. Winne są zbyt wysokie temperatury. W 42°C połowa trutni umiera w ciągu 6 godzin, a wrażliwsze już po 2. Najwyższa zanotowana temperatura w Kanadzie wyniosła 49,6°C w Lytton w 2021 r. Gniazdo można chłodzić poprzez obłożenie ścian ula polistyrenem (spadek o 3,5°C). Dobrze jest też poić pszczoły wodą z małym dodatkiem cukru, by mogły chłodzić gniazdo ewaporacyjnie.

Niemcy

Brandenburscy pszczelarze otrzymali odszkodowanie od firmy rolniczej za wykrycie glifosatu w miodzie. Środek został użyty na łanie mniszka lekarskiego podczas jego kwitnienia. Maksymalne dopuszczalne poziomy zawartości pestycydu w patoce zostały przekroczone 152 razy. Kilka ton produktu musiało zostać zutylizowanych, a pozbawieni środków pszczelarze zrezygnowali z prowadzenia gospodarstwa. Jednak sąd nakazał firmie rolniczej wypłacenie poszkodowanym adekwatnego zadośćuczynienia.

Wielka Brytania

Mamy coraz więcej dowodów, że mimo prawdopodobnego braku świadomości u owadów, czują one ból. Mówiąc najprościej: podczas zranienia ciało pszczoły uwalnia substancje znane z tłumienia odczuwania bólu. Pszczoły przestają też jeść, co jest klasycznym objawem cierpienia obserwowanym u innych zwierząt. Dokładne wytłumaczenie znajdziecie w artykule „Ból pszczoły” na Pasieka24.pl.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"