fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 30

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak zbudować własną topiarkę słoneczną nie ponosząc dużych kosztów
  • jak zorganizować prace przy wytopie ramek
  • jak podać pszczołom odsklepiny do osuszenia

Udogodnienia w mojej pasiece: topiarka słoneczna

W „Pasiece” nr 3/2022 pisałem o samodzielnie wykonanej zmiotce z dłutkiem oraz o kurtynie zapobiegającej rabunkom. Tym razem zaprezentuję topiarkę słoneczną oraz urządzenie, które daje możliwość regulowania jej kąta nachylenia oraz obrotu wokół własnej osi.


Fot. Andrzej Halusiak

Topiarkę zrobiłem z ramy okiennej oraz drewnianej skrzyni wzmocnionej stalowymi profilami. Należy pamiętać o tym, aby całość urządzenia była szczelna, żeby pszczoły rabujące nie dostawały się do wnętrza. W środku skrzyni umieściłem stalową siatkę, na której kładę ramki, a na spód blachę ze stali nierdzewnej. U dołu skrzyni znajduje się również odpowiednio wyprofilowana rynna, w której gromadzi się wytopiony wosk.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Mój sposób na odzyskanie miodu z odsklepin

Do osuszenia odsklepin potrzebna jest brytfanna do pieczenia ciasta oraz wysoka dennica z otwieranym tyłem. Odsklepiny wkładam do brytfanny, a wieczorem umieszczam w ulu na 2 dni. Pojemnik wyjmuję w dzień: przystawiam go blisko wylotka, delikatnie pukam w brytfannę i daję nieco dymu z podkurzacza, aby pszczoły weszły do ula (zajmuje do ok. 2 min). Na brytfannie zostają wysuszone odsklepiny gotowe do przetopienia.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Andrzej Halusiak


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"