fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

POLSKA

Ministerstwo przygotowuje zmiany do rozporządzenia o znakowaniu miodu. Wymagane będzie umieszczenie na etykiecie wszystkich krajów, z których pochodzi patoka – od największego do najmniejszego udziału. Stanowisko to przekazano również Parlamentowi Europejskiemu.

Warszawa

Od 8.08 do 10.09 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbywała się Wielka Wystawa Pszczół w ramach akcji Zróbmy to Razem dla Pszczół! Każdy mógł nie tylko obejrzeć sztukę związaną z pszczołami, ale także stać się jej mecenasem, umieszczając daną pszczołę na swoim produkcie. Dochód przeznaczono na wsparcie dzikich zapylaczy.

Marysin

Nieznany sprawca podłożył ogień pod 14 uli z rodzinami pszczelimi. Do zdarzenia doszło 10.09.2023 w Marysinie (gmina Telatyn, powiat tomaszowski).

Ludynia

Dawid i Klaudia Łaskawcy na początku lipca wywieźli 11 uli do dworku w Ludyni (za zgodą właściciela terenu). W kolejnych dniach ktoś, najprawdopodobniej obcy pszczelarz, zatkał otwory w ulach, uniemożliwiając wentylację w gniazdach. Prawdopodobnie zrobił to ten sam człowiek, który wcześniej dzwonił z pretensjami do Łaskawskich o postawienie uli przy dworku – chociaż teren ten nie jest jego własnością. Dziewięciu z 11 rodzin pszczelich nie udało się uratować.

Klecza Dolna

Fundacja Apikultura otworzyła pasiekę edukacyjną w ramach akcji Podziękuj Pszczole. Oprócz nauczania ludzi ma ona dodatkowy szczytny cel. Pozyskany w pasiece miód będzie przekazywany różnym organizacjom pożytku społecznego. W tym roku pierwszy miód (100 kg) trafił do Centrum Diagnozy i Terapii „Promyczek”.


ŚWIAT

Australia

19.10.2023 Departament Przemysłu poinformował, że kończy próbę całkowitej eliminacji Varroa destructor z kontynentu. Roztocz pojawił się w kraju 15 miesięcy wcześniej. W ramach programu zlikwidowano 30 000 rodzin pszczelich, a jego koszty wynosiły 132 miliony dolarów australijskich (czyli prawie 372 000 000 zł) i był to najdroższy program dotyczący bezpieczeństwa ekologicznego w historii Australii. Środki zostaną przekierowane na leczenie pszczół i spowolnienie rozprzestrzeniania się pasożyta.

Niemcy

W czerwcu sąd okręgowy w Mannheim zadecydował, że Südzucker z Mannheim, Nordzucker z Brunszwiku oraz Pfeifer & Langen (Diamant-Zucker) z siedzibą w Kolonii zapłacą odszkodowanie dla Nestlé Deutschland AG i Molkerei Alois Müeller GmbH & Co za zawyżanie cen cukru na niemieckim rynku. Sąd orzekł, że ceny przetworzonego cukru zostały zawyżone o ok. 2% i trwało to latami, od 1997 r. do września 2009 r. Odszkodowanie dla Nestlé miało wynieść ok. 8,4 mln euro, a dla Molkerei ok. 6,3 mln euro plus odsetki w podobnej wysokości. Rzeczone firmy w ostatnich miesiącach odwołały się od wyroku, wiec sprawa jest w toku.

Autor: Carlos Neto de Carvalho i in. 2023.

Portugalia

W portugalskim mieście Odemira archeolodzy znaleźli kolonię pszczół kornutek, która uległa fosylizacji (skamienieniu) i liczy sobie 3000 lat. Oznacza to, że pszczoły żyły, gdy w Izraealu panował król Salomon. To pierwszy raz w historii, kiedy znaleziono nie tylko skamieniałe gniazda owadów, lecz też same owady. Dzięki temu wielkiemu odkryciu dowiemy się więcej o życiu i ewolucji pszczół.

Martyna Walerowicz


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"