fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

POLSKA

Ceny miodu w polskich hurtowniach spadły. Składa się na to kilka czynników. Przeprowadzone w ostatnich miesiącach analizy wykazały, że niemal połowa (46%) importowanego do Unii Europejskiej miodu jest zafałszowana. Odpowiada za to m.in. bardzo duży wzrost produkcji patoki w Chinach, która rzadko spełnia standardy jakości i często ma dodatek syropów. Dzięki konkurencyjnie niskiej cenie jest nabywana przez importerów. Ponadto na polskim rynku znalazł się także miód techniczny, sprowadzany z Ukrainy i innych krajów wschodu. Odpowiadają za niego nieuczciwi przedsiębiorcy, wykorzystujący furtki prawne i wprowadzający na rynek produkt niskiej jakości, o niższej cenie. To wszystko sprawia, że mimo wysokiej i postępującej inflacji ceny miodu w Polsce są niskie.

Łuków

Strzelnica w Łukowie, na której terenie żyje 29 gatunków pszczół, w tym chronione, została częściowo zniszczona. Na terenie obiektu nieświadoma młodzież urządziła rowerowy tor przeszkód. Mimo próśb przyrodników teren nie został prawidłowo zabezpieczony przez Urząd Miasta, który ostatecznie postawił na strzelnicy jedną tabliczkę z napisem „Szanuj zieleń”.


Polska

Ruszył projekt „Łąki pod ochroną Almette” wspomnianej w nazwie firmy i Fundacji „Łąka”. W ramach inicjatywy ma zostać zasiane 15 ha łąk roślin miododajnych do 2024 r. Dodatkowo w kilku miastach zamontowano łąkomaty – dozowniki z mieszankami nasion kwiatów, z których każdy może skorzystać za darmo.

Rzeszów

Podsumowano działalność Banku Pszczelego braci Rafała i Macieja Szelów, którzy pomagają pszczelarzom odbudować pasieki po utracie rodzin. W roku 2023 mogą oddać 70 rodzin pszczelich osobom w potrzebie. Całkowita wartość bezinteresownej pomocy Banku Pszczelego to 140 tys. zł.


ŚWIAT

Francja

Naukowcy z kilku krajów obliczyli, że gatunki inwazyjne (czyli zawleczone do nowych miejsc rośliny i zwierzęta, które znalazły w obcym środowisku niszę i stanowczo za szybko się w niej namnażają) przynoszą gospodarce światowej straty porównywalne do katastrof naturalnych (trzęsień ziemi, huraganów, powodzi itd.). W okresie 1980–2019 koszty wyniosły 1,208  mld dol.


Fot. bilanol

Kanada

Kanadyjscy naukowcy odkryli w ciałach doskwierów pastwiskowych (gatunek komara) wirus choroby czarnych mateczników. Prawdopodobnie owady pobierają go z nektaru, na którym wcześniej posilały się zarażone robotnice. Wirus nie może rozwijać się w ciele doskwiera. Nie wiadomo jednak, czy nie przenosi on patogenu na kolejne kwiaty.

Brazylia

Naukowcy odkryli, że płaz z rodziny rzekotkowatych Xenohyla truncata najprawdopodobniej zapyla kwiaty roślin z rodziny bromeliowatych (tej samej, do której należy ananas). Płaz pije nektar z kwiatów. Pożywia się też owocami i rozsiewa nasiona.

Chiny

Państwo Środka w 2022 r. eksportowało rekordową ilość miodu, zajmując pierwsze miejsce na świecie. Było to 156 tys. t. Polska sprowadziła 15,5 tys. t chińskiego miodu, stając się piątym krajem o największym imporcie tej patoki. Pierwsze miejsce zajmuje Wielka Brytania (34,3 tys. t).


Ilustr. Roman Dudzik, Midjourney, CC BY-ND 4.0


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"