fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Brudzyń (wielkopolskie)

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie wyrządzenia znacznych zniszczeń w przyrodzie, do których miało dojść z powodu wytrucia robotnic z 46 uli. Jednak rodziny ostatecznie przetrwały i wróciły do siły, dlatego uchylono zarzuty. Tymczasem rolnik będzie pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej z powodu wyrządzenia strat materialnych, a także użycia niedozwolonej substancji chemicznej w uprawie rzepaku (deltametryny) w czasie lotów owadów. Do wytrucia pszczół doszło 17 maja 2021.


Fot. Rhjphotoandilustration, freepik

Bieliniec (podkarpackie)

Pszczelarze z koła PKP Barć z Bielinca przekazali aż 34 kg miodu podopiecznym Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Strzyżowie.

Dukla (podkarpackie)

W wigilijną noc ciężarówka wioząca 20 t miodu wypadła z zakrętu. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a patoka nie wypłynęła z beczek.

Lublin

Stażystka (38 l.) podpaliła sekretariat Spółdzielni Pszczelarskiej Apis. Jak twierdzi, nie odpowiadały jej zadania, które musiała wykonywać. Nikomu nic się nie stało. Straty wyceniono na 70 000 zł. Kobiecie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Wielka Brytania

Naukowcy z Uniwersytetu Nottingham Trent
odkryli, że osobniki Varroadestructor wibrują. Nie jest jasne, po co to robią, ale podejrzewa się, że za pomocą wibracji sondują otoczenie. Ma im to pomagać w powrocie na pszczołę.

Chile

Trwająca od 2010 r. megasusza powoduje więdnięcie roślin i ich słabsze nektarowanie. Pszczelarze notują więc straty i jednocześnie obwiniają rząd o brak wsparcia (np. pieniężnych rekompensat). Dlatego pasiecznicy ustawili przed pałacem prezydenckim w Santiago 60 uli z pszczołami! Interweniowała policja i część funkcjonariuszy została pożądlona. Czterech pszczelarzy zatrzymano.

Włochy

Badania wykazały, że pszczoły porażone warrozą zachowują dystans społeczny i m.in. wykonują tańce werbunkowe z daleka od matki i plastrów z czerwiem. Jednak dalsze eksperymenty wykazały, że w mniejszych grupach pszczoły nie utrzymują „reżimu sanitarnego”.

Wielka Brytania

W innym eksperymencie zaobserwowano, że pszczoły spadają z powietrza jak martwe, jeśli nagle wyłączy się światło. Nie wiadomo dlaczego. Dywaguje się o „wyłączeniu nawigacji” lub szybkim zaprzestaniu lotu, gdy słońce przysłoni drapieżnik, np. ptak (spadanie to niespodziewany i nagły manewr, który może uratować życie owada).

Azja

Odkryto, że gdy szerszeń azjatycki zaatakuje gniazdo pszczół wschodnich, te wydają z siebie zbiorowy sygnał wibroakustyczny o częstotliwości odpowiadającej krzykom naczelnych, surykatek i ptaków. Ponadto odsłaniają gruczoł Nasonowa. Pszczoły w taki sposób koordynują się i dostosowują atak do rodzaju przeciwnika.


Fot. Len Worthington, flickr


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"