fbpx

NEWS:

Ekologiczne rozwiązania w pasiece
- ograniczenie chemii w ulu

Ekologia wszystkim kojarzy nam się z ochroną środowiska, przyrodą i matką-ziemią. Coraz więcej ludzi docenia żywność ekologiczną, pochodzącą z upraw, gdzie przestrzegane są ściśle określane zasady agrokultury. Żywność jest podstawą zdrowego organizmu, ale niestety bio-żywność jest znacząco droższa od tej, która jest najczęściej na sklepowych półkach i zawiera konserwanty i prawie całą tablicę Mendelejewa.

Waroza - Varroa destructor. fot.© Maria i Eugeniusz Sapiołko

Miód jest pokarmem, który wspomaga nasz organizm, można by rzec, że jest lekiem, choć unikam takiego nazywania miodu z uwagi, że nie możemy zastąpić miodem antybiotyków czy innych leków farmaceutycznych, ale z pewnością regularne spożywanie miodu wzmacnia nasz organizm. W pasiekach ekologicznych także obowiązuje ściśle określona procedura przy pozyskiwaniu produktów pasiecznych.

Trudno jest również uzyskać certyfikat pasieki ekologicznej. Jak wiadomo, w naszym kraju większość pszczelarzy stanowią amatorzy, którzy dbają o to, by pozyskiwany miód był zdrowy dla rodziny i znajomych a niewielka ilość trafia do obrotu. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale inne z kolei często ignorujemy.

Środki warroabójcze, które są dostępne na rynku składają się z substancji chemicznych bardzo szkodliwych dla organizmu człowieka i pozostających w środowisku ula. Substancją czynną tych środków najczęściej jest amitraza, która zastosowanie znalazła podczas wojny w Wietnamie. Była używana do tępienia wszawicy wśród żołnierzy.

Varroa destructor to też swego rodzaju wesz, tylko jej żywicielem jest pszczoła. Amitraza jest skuteczną substancją, bardzo popularną w różnych środkach chemicznych. Jej działanie na organizm ludzki nie jest dobrze poznane. Środki chemiczne nigdy nie pozostają obojętne na nasz organizm czy produkty, z którymi mają styczność, dlatego jestem zwolennikiem ograniczenia ich używania – tylko w uzasadnionych przypadkach lub kontrolnie zwalczając warrozę.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Apiwarol doraźnie

Apiwarol – środek, który zawiera 12,5 mg amitrazy jest stosowany co 4 dni 4-krotnie. Niektórzy stosują preparat dłużej, co nie jest prawidłowe, ponieważ sens odymiania rodzin tabletkami polega na tym, że zastosowanie co 4 dni przy czterokrotnym odymieniu obejmuje cały cykl rozwoju pszczół, które mają się zasklepić i tych, które dopiero się wygryzają (pamiętajmy, że cały cykl osobniczego rozwoju pszczoły od złożenia jajeczka trwa 21 dni).

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Uodpornienie pasożyta winą pszczelarzy?

My pszczelarze dbamy o nasze podopieczne jak najlepiej potrafimy. Amatorzy, do których się zaliczam, stosują różne preparaty, które mają na celu polepszenie zdrowotności pszczół, gdyż praca przy tych owadach sprawia nam przyjemność. Przedobrzymy niejednokrotnie i zamiast celu, jaki chcieliśmy osiągnąć skutki są odwrotne.

Preparaty, które aplikujemy do ula powinny być we wnętrzu nie dużej niż jest napisane na ulotce. Wbrew pozorom przetrzymanie ich w ulach nie zwalczy większej ilości pasożyta, ale wręcz przeciwnie – może uodpornić je na substancję czynną, jaka jest zawarta w preparacje.

Powinniśmy pamiętać także, ...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Ambrazol

W poprzednim numerze „Pasieki” Stanisław Kaczmarek w artykule pt. „Moje zdrowe pszczoły” podał przepis na stosowany w swojej pasiece roztwór leczniczy, nazywany przez pszczelarzy „Ambrazolem”.

  • 1 litr wody
  • 1kg cukru
  • 100 ml alkoholu (ja również dodaję propolis)
  • 10 g kwasku cytrynowego
  • 85 g kwasu szczawiowego
  • 25 kropli olejku: eukaliptusowego, tymiankowego, anyżowego.

Stosuję go co 5 tygodni począwszy od dodania ...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Przede wszystkim bez obawy mogę pozyskiwać propolis, miód i wosk bez jakichkolwiek pozostałości po środkach zwalczających warrozę. Polecam takie metody zwalczania bądź próby ograniczenia do minimum stosowania chemii w ulu, bo czasami inwazja pasożyta jest na tyle duża, że należy zastosować zintegrowaną walkę z pasożytem wraz z zastosowaniem biotechnologicznych sposobów na zmniejszenie populacji Varroa.

Marcin Mierzwa


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Spór o maliny w Maleninie W Maleninie k. Tczewa już...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-08-2019

Telegraficzny skrót wydarzeń Polska Słupsk » Zirytowany bezczelnymi i regularnymi kradzieżami uli...

Pasieka 5/2019

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 2. W tej części...

Pasieka 5/2019

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 13-08-2019

Gospodarka matkami w pasiekach Polski i określenie źródeł ich...

Pasieka 5/2019

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 13-08-2019

Zawartość pyłku kukurydzy w obnóżach pszczelich pochodzących z pasiek...

Pasieka 5/2019

Teper Dariusz - avatar Teper Dariusz, 13-08-2019

Całoroczna gospodarka pasieczna, cz. 2. Consuetudinis vis magna est („Wielka jest...

Pasieka 5/2019

Szeliga Przemysław - avatar Szeliga Przemysław, 13-08-2019

Wentylacja zimą i nie tylko Wentylacja gniazda pszczelego to interesujące...

Pasieka 5/2019

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 13-08-2019

Jagodniki w praktyce – nowe i niedoceniane pszczele pożytki Polska...

Pasieka 5/2019

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 13-08-2019

Pasieka w lesie Coraz częściej docenia się korzyści z obecności...

Pasieka 5/2019

Witkowska Paulina - avatar Witkowska Paulina, 13-08-2019