fbpx

NEWS:

Problemy z ochroną roślin na pasieczyskach

Rośliny rosnące na naszych pasieczyskach, jak też tworzące żywopłot je okalający są, podobnie jak inne uprawiane przez człowieka, atakowane przez liczne szkodniki oraz choroby (głównie grzybowe). Czasami w wyniku ich działania może dojść nawet do zamierania całych egzemplarzy. Poniżej przedstawiam, jakie rośliny warto posadzić w otoczeniu pasieki oraz jak walczyć z popularnymi szkodnikami.

Przy sadzeniu roślin żywopłotowych stanowiących ochronę większych pasiek towarowych powinniśmy skupić się na roślinach odpornych na działanie chorób i szkodników oraz tych, u których nie wywołują one dużego osłabienia. Z roślin iglastych godne są polecenia przede wszystkim nasze rodzime sosny, w następnej kolejności świerki pospolite oraz różnego rodzaju szybko rosnące tuje.

Rośliny atakowane są czasami przez kilka gatunków owadów. Na zdjęciu dzika odmiana róży zaatakowana przez mszyce i larwy owadów (widoczne wżery na liściach).
Rośliny atakowane są czasami przez kilka gatunków
owadów. Na zdjęciu dzika odmiana róży zaatakowana
przez mszyce i larwy owadów (widoczne wżery na
liściach). fot.© Krzysztof Furso

Również świerki kłujące są bardzo odporne, niestety sadzenie z nich gęstego żywopłotu wiąże się z dużymi kosztami. Odradzam obsadzanie pasieczysk modrzewiami, które co prawda rosną bardzo silnie i szybko, ale niestety na zimę tracą igły.

Z krzewów liściastych na pierwszym miejscu należy wymienić oczywiście wierzby, które choć dość silnie atakowane są przez mszyce (szczególnie intensywnie wierzba wiciowa i jej mieszańce), to wpływ szkodnika na ich rozwój jest niewielki.

Ponadto dzięki mszycom na tych roślinach pojawia się spadź, która przy sprzyjającej pogodzie jest rankami zbierana przez pszczoły. Niestety nie są to zbyt wielkie ilości. Ponadto spadź ta szybko schnie i atrakcyjna jest już wtedy tylko dla os.

Dla małych pasiek przydomowych, gdzie rośliny oprócz funkcji ochronnych pełnią również ozdobną, problem zwalczania chorób i szkodników jest dużo bardziej istotny. Do roślin, które nie będą wymagały praktycznie żadnej interwencji, oprócz już wymienionych należą: derenie, forsycje, tawuły, surmie, mahonie, wrzośce i wrzosy, irgi, rozchodniki, lilaki, karagany, różne gatunki robinii i większość roślin kwiatowych (bylin i jednorocznych), o ile zdecydowaliśmy się takie na nasze pasieczyska wprowadzić.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Zdarzają się jednak lata, kiedy musimy zastosować chemiczne środki ochrony roślin (lata suche po stosunkowo łagodnej zimie bardzo sprzyjają ich rozwojowi). Stosujemy tak zwane insektycydy. Spektrum działania jest różne – od bardzo wybiórczego (na jedną grupę owadów), aż po środki zwalczające również roztocza i pajęczaki.

Mszyce powodują zniekształcenia oraz zamieranie dużych fragmentów roślin. Na zdjęciu silnie uszkodzona gałąź dzikiej róży. Widoczne są również same szkodniki.
Mszyce powodują zniekształcenia oraz zamieranie dużych
fragmentów roślin. Na zdjęciu silnie uszkodzona gałąź
dzikiej róży. Widoczne są również same szkodniki.
fot.© Krzysztof Furso

Starajmy się wybierać środki jak najłagodniejsze dla pszczół oraz o krótkim okresie szkodliwości. Oprysk najlepiej wykonać wieczorem po całkowitym ustaniu lotu pszczół, omijając jak najdalej ule. Pryskamy punktowo, tylko na te rośliny, które tego bezwzględnie wymagają. Oczywiście nie pryskamy roślin kwitnących, dostarczających pożytku dla pszczół i roślin spadziujących.

Przy wykonywaniu zabiegu stosujmy się ściśle do zaleceń producenta podanych w instrukcji. Walcząc z chwastami, które szczególnie dają się we znaki roślinom w pierwszym roku po posadzeniu ograniczając ich rozwój, możemy zastosować herbicydy. Ponieważ praktycznie wszystkie rośliny, jakie sadzimy na pasieczyskach należą do grupy dwuliściennych, walczyć chemicznie możemy tylko z trawami (w tym z perzem).

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Fungicydy zwalczają choroby grzybowe. Choroby te objawiają się różnego rodzaju plamami na liściach, naroślami lub nalotem. Zasady stosowania fungicydów są takie same jak insektycydów.

Stosując walkę chemiczną postarajmy się ograniczyć ją do minimum. Powinniśmy przy zabiegach stosować maseczki ochronne, a odzież prać bezpośrednio po ich zakończeniu. Nie wolno również w tym czasie pić, jeść oraz palić tytoniu.

Krzysztof Furso
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Wyniki konkursu z okazji 18 urodzin czasopisma „Pasieka” Zadaniem konkursowym...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 10-05-2021

Martyna WalerowiczJak prowadzic ekoogród Copyright © 2021Wydawnictwo BEE & HONEY Sp. z o.o. BEE...

Jak prowadzić ekoogród

Pasieka - avatar Pasieka, 06-05-2021

Ogród na wodzie Tym razem zwrócimy się w stronę osób...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 06-05-2021

Ziemie jałowe Dostałeś kawałek gruntu po dziadku, który nie wiedział...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021

Rok w ekologicznym ogrodzie Jakże wspaniałe są ogrody Polaków! Te...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021

Styczeń Wykonujemy zimowe cięcie drzew owocowych. Wysiewamy nasiona pierwiosnki. Planujemy działania w...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021

Luty Uzupełniamy zapasy nasion, cebul, bulw, karp itd., a także...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021

Marzec Tniemy tamaryszek francuski i pięciopręcikowy. Pod koniec miesiąca, jeśli pogoda...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021

Kwiecień Przerzedzamy pąki drzew owocowych. Po kwitnieniu przycinamy wierzby! Przycinamy pędy jeżyn. Owijamy...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021