fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

POLSKA

Konradów

Po powrocie ze szpitala pszczelarz odkrył, że z jego pasieki zniknęły dwa ule. Do zdarzenia doszło na początku marca. To nie pierwsza taka sytuacja na Opolszczyźnie – szajka złodziei regularnie okrada pasieki.

Polska

18 kwietnia 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wprowadziła ona wymóg precyzyjnego oznaczenia kraju pochodzenia miodów. Z etykiet znikną takie sformułowania jak: „mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE” i „mieszanka miodów niepochodzących z UE” a obowiązkowo pojawią się informacje o kraju lub krajach zbioru miodu. Przewidziano okres przejściowy – w obrocie pozostaną produkty ze starym oznakowaniem, ale tylko do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Lublin, Pszczela Wola

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie 1 lutego odbyła się II Naukowa Konferencja Pszczelarska, Nauka Praktyce, połączona z benefisem prof. Jerzego Demetrakiego-Paleologa, który właśnie przeszedł na emeryturę. Natomiast 2–4 lutego 2024 r. w Zespole Szkół Rolniczych, Centrum Szkolenia Zawodowego w Pszczelej Woli odbyła się konferencja pszczelarska pod hasłem „Uczony bez praktyki jest jak pszczoła bez miodu”. Oba wydarzenia oscylowały więc wokół tematu współpracy naukowej i praktycznej.

Karniowice

Bardzo udanym wydarzeniem było spotkanie pszczelarzy w Karniowicach, które odbyło się 24 lutego 2024 r. Konferencja była organizowana przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie. Hasło przewodnie to „Zmiany klimatyczne i środowiskowe a gospodarka pasieczna”. Podczas wykładów przedstawiono dużo wiedzy praktycznej dotyczącej m.in. chorób pszczół. W relacji z tego wydarzenia na portalu pasieka24.pl znajdziesz wybrane ważne informacje zaprezentowane na spotkaniu.

Puławy

Od 5 do 6 marca, po raz 61 odbyła się Naukowa Konferencja Pszczelarska w Puławach. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy – uczestniczyli w nim naukowcy z Grecji i Ukrainy. Dobrze wiedzieć, nad jakimi zagadnieniami obecnie pracują naukowcy i jaką praktyczną wiedzę wnoszą ich badania.

Kraków, Górzyca

Biolożka i badaczka pszczół związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, Justyna Kierat, zaobserwowała po raz pierwszy w Polsce pszczołę lepiarkę bluszczową. Gatunek jest ciepłolubny i poszerza zasięg występowania na północy z powodu zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka.

Pasieka 2024 nr 3

ŚWIAT

USA (Waszyngton)

Naukowcy sprawdzili, czy gazy przemysłowe wpływają na odnajdywanie kwiatów przez nocne zapylacze, poprzez rozkład substancji zapachowych produkowanych przez rośliny, by wabić owady. Okazuje się, że tak. Wcześniej podobne badania potwierdziły takie zjawisko, ale u zapylaczy dziennych, które mogą się posiłkować podczas poszukiwania pokarmu jeszcze kolorami kwiatów.

USA (Pensylwania)

Od lat 90. produkcja miodu przez rodzinę pszczelą w USA systematycznie spada. Naukowcy nie znają wszystkich czynników powodujących to zjawisko, ale najmocniej jest ono związane ze zmianami klimatycznymi i zubożeniem gleb. Inne przyczyny to zagospodarowanie terenu, wykorzystywanie pestycydów i czynniki pogodowe.

Hiszpania

Od trzech lat produkcja miodu drastycznie spada. W rejonie Andaluzji w 2023 r. średnio z jednego ula pozyskano 5 kg. Kiedyś Hiszpania pokrywała krajowe zapotrzebowanie na miód w 92 proc. Prawdopodobne przyczyny spadku to susza, fale upałów (które spowodowały też pożary lasów), szalejąca inflacja, wzrost cen paliw, energii elektrycznej, sprzętu i materiałów pszczelarskich.

Martyna Walerowicz


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"