fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Polska

Stok góry Mogielica

» Ktoś systematycznie kradł ramki z zasklepionym czerwiem z uli stojących na Polanie Stumorgowej góry Mogielica. Właściciele na początku obwiniali za zły sezon trudne warunki pogodowe, ponieważ złodziej w zamian wstawiał w ule puste ramki. Dopiero uważniejsze obserwacje ujawniły prawdę. Pszczelarze zgłosili kradzież na policję.


Fot. ungvar, freepik

Gmina Wojcieszków

» W nocy z 21 na 22 sierpnia nieznani sprawcy zalali ropą 21 rodzin pszczelich Jerzego Pawlaka z gminy Wojcieszków. Ule stały na posesji pszczelarza.

Gmina Olszanka

» Nie są znane przyczyny śmierci pszczół lotnych z 80 rodzin pszczelich z pasieki w Gminie Olszanka. Pszczelarz w trzy godziny stracił owoce wieloletniej pracy – robotnice w niektórych miejscach pokryły teren grubą warstwą.

Mosina/Kucharzów

» Nieznany sprawca przewrócił 17 uli, które legalnie stały na polu zaprzyjaźnionego z pszczelarzami rolnika. Do zdarzenia doszło w nocy z 27 na 28 sierpnia na granicy Mosiny i Kucharzowa.

Cała Polska

» Tak zwany „podatek cukrowy” nie obejmie miodu per se, lecz napoje słodzone tym produktem pszczelim, m.in. piwa. Opłata ma dwie części: stałą (wynoszącą 10 gr za każdy litr napoju słodzonego) i zmienną (5 gr za każdy dodatkowy gram cukru powyżej 5 g na 100 ml).

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgodziło się na projekt dofinansowania pasz dla pszczół Polskiego Związku Pszczelarskiego. Opracowanie projektu przez PZP było podyktowane złym sezonem pszczelarskim. Innym projektem PZP jest pismo MRiRW i Ministra Środowiska z prośbą o przesuniecie terminu koszenia łąk i nieużytków na wrzesień, w celu poprawienia bazy pokarmowej pszczół. Jeszcze nie uzyskano odpowiedzi w tej sprawie.


Fot. LightAndShare

Natomiast MRiRW będzie zwracało koszty zakupów pastuchów elektrycznych i nadajników GPS w ramach działań ułatwiających prowadzenie gospodarki wędrownej.

Świat

Francja

» Badania wykazały, że ołowiane pyły, które powstały podczas pożaru katedry Notre Dame w zeszłym roku, opadły na miasto, a także przedostały się do nektaru pobieranego przez pszczoły, żyjące zarówno w Paryżu, jak i poza nim. Dawki nie przekraczały norm europejskich. Badania świadczą o tym, że miód może być wskaźnikiem zanieczyszczenia środowiska.

Niemcy, Austria, Ukraina

» Podobnie jak Polacy, nasi sąsiedzi odnotowali spadek produkcji miodu. Przyczyną jest fatalna, chłodna pogoda i deszcze w czasie największego nektarowania roślin.

Australia

» Medialna informacja, że jad pszczeli leczy raka piersi, nie jest potwierdzona nawet przez naukowców, którzy przeprowadzali badania. Ciara Duffy, autorka eksperymentu, podkreśla, że to początek badań, które mogą dać przełom, lecz wcale nie muszą. Ekscytacja wstępnymi wynikami nie ma więc sensu.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

W telegraficznym skrócie Polska Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się...

Pasieka 1/2022

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 03-12-2021

EurBeST– ocena pszczół odpornych na pasożyta Varroa destructor w pasiekach...

Pasieka 1/2022

Zespół naukowców EurBeST - avatar Zespół naukowców EurBeST, 03-12-2021

Miód nawłociowy pod lupą Miód z kwiatów nawłoci jest jednym...

Pasieka 1/2022

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 03-12-2021

Ciasto pyłkowe okiem biologa Ciasto dla pszczół składa się z...

Pasieka 1/2022

Maciej Sylwester Bryś - avatar Maciej Sylwester Bryś, 03-12-2021

Łajka 2.0, czyli jak pszczoły mogą zostać kosmicznym pupilem...

Pasieka 1/2022

Stasiowska Dagmara - avatar Stasiowska Dagmara, 03-12-2021

Wyniki konkursu dla prenumeratorów „Pasieki” W tym roku wybór zwycięzcy...

Pasieka 1/2022

Pasieka - avatar Pasieka, 03-12-2021

Co wydarzyło się w pasiekach, czyli podsumowanie minionego sezonu Czy...

Pasieka 1/2022

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 03-12-2021

Wosk i węza – zimowe prace w pasiece, cz. 1. Po...

Pasieka 1/2022

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 03-12-2021

Miododajne parklety Tworzenie parkletów sprzyja kształtowaniu przestrzeni ulic, tak by...

Pasieka 1/2022

Janicka Maria - avatar Janicka Maria, 03-12-2021