fbpx

NEWS:

W pasiece jesienią

Jesienią obserwujemy diametralnie zmieniającą się przyrodę - z dnia na dzień zmieniają się kolory liści i w końcu opadają. Większość ludzi nie lubi tej pory roku i kojarzy się z chorobami i szarugą. Wczesną jesienią musimy jednak zadbać o kilka ważnych spraw w pasiece. Praca przy pszczołach zakończyła się już dawno - gdy uzupełnimy zapasy zimowe praktycznie nie ma potrzeby zaglądania do uli, gdyż możemy stworzyć sobie więcej problemów niż pożytku przez naszą ciekawość.

fot.© Milan Motyka
fot.© Milan Motyka

Wiele pasiek wywożonych na późne pożytki jest lokalizowanych na miejsce zimowania ok. połowy września i w tych pasiekach oraz korzystających z pożytków późnych kalendarium prac opóźnia się.

Ciepła jesień

Czasami zdarza się tak, że jesień bywa nadzwyczaj ciepła i niestety w rodzinach matki czerwią a zapasy zimowe, które uzupełnialiśmy są używane do wychowu pszczół - gdy pogoda dopisuje te pszczoły „najedzą” się pyłku, ale przede wszystkim zdążą dokonać oblotu i opróżnić jelita z kału. Aby pszczoły przetrwały, musi to nastąpić w ciągu 10 dni od wygryzienia.

Często po ciepłej jesieni obserwujemy spore osypy pszczół na dennicy, zwłaszcza gdy ciepła pogoda jest przerywana długimi chłodami, kiedy temperatura uniemożliwia loty pszczół. Aby zabezpieczyć się przed długim czerwieniem matek powinniśmy po uzupełnieniu zapasów zadbać, aby rodzina miała dopływ świeżego zimnego powietrza z zewnątrz, co z pewnością ograniczy matkę w czerwieniu.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Zabezpieczanie pasieki

Podczas ciepłych dni powinniśmy zadbać, aby nic nie niepokoiło naszych podopiecznych podczas późnej jesieni i zimy. Najważniejsze, aby pszczołom nie przeszkadzały gryzonie. W tym celu powinniśmy zabezpieczyć ule, a zwłaszcza wyloty kratkami, które uniemożliwią gryzoniom wejście do ula przez wylotek. Gdy w zimie do ula dostaną się myszy, doprowadzają do tragicznego finału rodziny - często jest w fatalnej kondycji lub osypała się.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Wzbogacanie bazy pożytkowej

Każdy pszczelarz po kilku latach pszczelarzenia na danym terenie zna pożytki, jakie występują w jego okolicy. Często jednak nie zadowalają nas jednak wyniki, jakie osiągamy, a gdy w terenie jest możliwość nasadzenia roślin wieloletnich – bylin, krzewów bądź drzew – korzystamy z tej okazji.

ul figuralny, fot.© Maria i Eugeniusz Sapiołko
fot.© Maria i Eugeniusz Sapiołko

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Podsumowanie sezonu

Gdy wszystkie czynności związane z przygotowaniem pasieki już zrobimy, mamy czas na pracę w pracowni: czyszczenie ramek, korpusów, przetapianie woszczyny, reperowanie elementów uli i ich odkażanie. To dobry moment na przeglądniecie notatek pasiecznych z prac letnich, jak i wyników, które osiągnęły poszczególne pnie.

Gdy wyciągniemy wnioski z notatek, jesteśmy w stanie polepszyć wyniki w latach kolejnych a z pewnością nie będziemy popełniali tych samych błędów. Osoby posiadające pasieki podczas zimy mogą sobie pozwolić na urlop, choć z pewnością wielu już nie może doczekać się, gdy znów będą mogli cieszyć się pracą przy pszczołach.

Marcin Mierzwa


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

TESCO wycofało ze sprzedaży fałszowane miody Zdjęcie: natashabreen W listopadzie angielska...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-12-2019

W telegraficznym skrócie POLSKA Poznań/Warszawa Politycy angażują się w ochronę pszczół. Prezydent...

Pasieka 1/2020

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 04-12-2019

Kupuj polski miód Pszczelarze doskonale wiedzą, dlaczego lokalny miód jest...

Pasieka 1/2020

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 04-12-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 4. Przeciwwarrozowe produkty...

Pasieka 1/2020

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 04-12-2019

Czym pszczelarze powinni się kierować przy wyborze matek W poprzednim...

Pasieka 1/2020

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 04-12-2019

Czy mikrofale pochodzące z kuchenki mikrofalowej wpływają na jakość...

Pasieka 1/2020

Konstancja Jabłońska, Mateusz Grabowski - avatar Konstancja Jabłońska, Mateusz Grabowski, 04-12-2019

Pszczoły też chodzą na grzyby O tym, że wiele owadów...

Pasieka 1/2020

Rafał Szyrszeń - avatar Rafał Szyrszeń, 04-12-2019

To, co dla nas najważniejsze Zaczyna się nowy rok i...

Pasieka 1/2020

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 04-12-2019

Wytapianie wosku – przegląd rozwiązań sprzętowych Umiejętne gospodarowanie woskiem w...

Pasieka 1/2020

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 04-12-2019