fbpx

NEWS:

Wrzos - najtrudniejszy pożytek

Wrzos a kondycja rodzin pszczelich

Miód wrzosowy jest jednym z trudniejszych do pozyskania z różnych względów. Jedni nie mają wrzosowisk w otoczeniu swoich pasieczysk, inni specjalnie na ów wrzos wędrują, a i są tacy, co mają go „pod nosem”. Każdy kto zamierza pozyskać miód wrzosowy musi liczyć się z tym, iż rodziny muszą być przygotowane na ów pożytek w ogromnej sile, ponieważ na wrzosie pszczoły bardzo się spracowują.zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Po zwiezieniu rodzin produkcyjnych z wrzosowisk w gniazdach mamy nie więcej niż trzy ramki czerwiu, bo na tylu izolowaliśmy matkę, pszczół znacznie mniejszą liczbę, ponieważ spracowały się owe letnie na wrzosowisku, dość dużą ilość pszczoły zimowej, która wygryzła się na pożytku wrzosowym z wcześniej zaczerwionych plastrów i brak zapasów na zimowlę w takiej rodzinie.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówMatka w tak ustawionym ulu na dwóch korpusach już nie zejdzie na dół, by czerwić, więc odczekujemy tylko te dni do momentu wygryzienia się czerwia w izolatorze i możemy cały dolny korpus zabrać, a w jego miejsce na dennicę postawić półkorpus jako poduszkę powietrzną pod obecne gniazdo z ramkami pełnymi zapasów, obsiadanymi na czarno przez pszczoły.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Uzupełnianie zapasów, ogólna kontrola przedzimowa rodzin

Wrzesień jest miesiącem, w którym praktycznie każdy ma już poukładane gniazda, w pełni zakarmione rodziny – plastry są zalane i poszyte przez pszczoły właściwą ilością paszy zimowej, często już wcześniej leczone.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Jeśli okaże się, że jest już tylko czerw kryty, to nie ma problemu, bo zapewne nie będzie go dużo. Co w przypadku, gdy pszczelarz zauważy, że jest jeszcze czerw w różnych stadiach na przynajmniej 2-3 ramkach w znacznej ilości?Pszczoły będą wykorzystywały podane przez nas wcześniej zapasy zimowe, by wychować czerw. Może się to odbić na ilości pokarmu, jaką rodzina potrzebuje, by przetrwać całą zimowlę.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pamiętając o wspomnianych koniecznych na zimowlę wolnych komórkach resztę należy procentowo zsumować i zapas zimowy uzupełnić. Dla przypomnienia powiem, iż z jednego kg podanej paszy zimowej pszczoły uzyskają ok 0,7-0,8 kg gotowego zapasu w suchej masie.


 Porady pasieczne Przemysława Grobelnego K183