fbpx

NEWS:

Sady owocowe, mniszek: pyłko- i nektarodajne?

Sady owocowe

Kwiecień - miesiąc, w którym rozpoczyna się kwitnienie pierwszych drzew owocowych: wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, śliwy, później jabłonie, grusze. Najwcześniej jednak zaczynają kwitnąć krzewy agrestu, bo te są zasypane już kwiatami często około 10 kwietnia.zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówCzęsto w mniejszych pasiekach, gdzie ilość pni nie przekracza 20 sztuk a pszczelarz ma sporo czasu, by dopieścić swoje podopieczne, na przedwiośniu rodziny te znoszą już pierwszy wiosenny miód, jaki można odebrać pszczołom nim zacznie kwitnąć mniszek, a po nim lub nawet równo z nim rzepak.

Mniszek

Mniszek pospolity zakwita często już w połowie kwietnia w cieplejszych rejonach kraju. Kwiaty tej rośliny wysoce miododajnej skupione są na szczytach szypuł kwiatostanowych jako pojedyncze koszyczki osiągające rozmiar od 2,5 do 6 cm średnicy.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówPrzy takich temp. nocnych ilość wytworzonych cukrów w roślinie nie jest przez nią zużywana na wzrost jako budulec i następuje koncentracja nektaru, gdyż następnego dnia przy wyższych temp. proces się powiela.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Wymiana plastrów gniazdowych, przygotowanie rodzin do pierwszych pożytków towarowych

Higiena gniazda pszczelego to podstawa funkcjonowania każdej rodziny pszczelej. W obowiązkach pszczelarza jest wymiana plastrów na nowe. Wielu z nas wychodzi z założenia, że wystarczy wymienić co roku tylko 50% plastrów w gnieździe.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Gdy siła rodzin jest już na tyle duża, iż można im dołożyć kolejny korpus jako miodnię czy też w przypadku uli leżakowych rozpocząć zwiększanie ilości plastrów w ulu, ramki, jakie były w gnieździe a są obecnie z czerwiem na wygryzaniu wycofujemy w górny korpus (ule korpusowe niezależnie od typu) lub za pionowe kraty odgrodowe w ulach leżakowych.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówTak wczesna wymiana 100% plastrów w gnieździe ma też inną wykładnię. Istotne jest, aby te plastry były do czasu zimowli kilkakrotnie przeczerwione. Cóż to oznacza? Istotą zimowania rodzin pszczelich jest to, by plastry były tzw. „ciepłe”, a by takie były nie mogą być bardzo jasne ani zbyt ciemne. Plastry barwy od ciemnosłomkowej do jasnobrązowej są najkorzystniejsze do zimowania na nich rodzin pszczelich (zdjęcie takiego plastra w miesiącu sierpniu).

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Przemysław Grobelny


 Porady pasieczne Przemysława Grobelnego K183