NEWS:

Polskie płynne złoto miody odmianowe

W naszym kraju mało znane są miody odmianowe, a do najpopularniejszych wciąż należą miody wielokwiatowe oraz miód lipowy. Polscy konsumenci nie mają szansy poznania wielu ciekawych odmian, ze względu na małą skalę ich produkcji i lokalne występowanie.


Miody odmianowe. Od lewej: miód z kozieradki, ogórecznika,
tymianku, rzepaku, mieszany akacjowo-tymiankowy
Fot. Piotr Okniański

Polski amator bursztynowej słodkości ma do dyspozycji najczęściej pięć do siedmiu najpopularniejszych jej odmian.

Mimo tak wąskiej oferty wielu potencjalnych konsumentów nie zna właściwości leczniczych
i organoleptycznych najpopularniejszych polskich odmian miodów. Do najczęściej pozyskiwanych należy miód rzepakowy, akacjowy. lipowy, gryczany, wielokwiatowy, wrzosowy i miody spadziowe.

Miód rzepakowy jest typowym miodem wiosennym pozyskiwanym w maju. Ma on barwę jasną, kremowosłomkową z lekkim zielonkawym odcieniem, jest prawie bezbarwny lub lekko słomkowy. Po krystalizacji przybiera barwę białą lub szarokremową.

Należy do miodów najszybciej krystalizujących, a po krystalizacji konsystencją przypomina bardzo gęstą pastę. Krystalizuje drobnokrystalicznie, co sprawia wrażenie aksamitności (nie wyczuwamy kryształków cukrów na języku). Szybkie tempo krystalizacji tej odmiany jest spowodowane małą zawartością wody
i przede wszystkim stosunkiem glukozy do fruktozy.

Proporcje tych dwu cukrów decydują o tempie krystalizacji. Przewaga glukozy nad fruktozą jest główną przyczyną bardzo szybkiego krystalizowania miodu rzepakowego. Ponad 50% zawartość glukozy w tym miodzie determinuje jego wyjątkowe właściwości lecznicze i profilaktyczne.

Miód rzepakowy jako źródło glukozy znalazł...

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Miód akacjowy jest kolejną odmianą najczęściej pozyskiwaną w połowie czerwca. Jest on wytwarzany przez pszczoły z nektaru robinii akacjowej, popularnie nazywanej akacją lub białą akacją, a dawniej grochodrzewem. Patoka ma barwę jasną, jasnosłomkową do jasnobursztynowej z lekkim odcieniem zielonkawym.

Najczystsze odmianowo miody akacjowe w stanie płynnym są prawie bezbarwne. Po krystalizacji przyjmuje barwę kremową lub białą z lekkim zielonkawym odcieniem. Krystalizuje także drobnokrystalicznie, lecz po krystalizacji ma gęstszą konsystencję niż miód rzepakowy.

Patoka w smaku jest bardzo słodka i przypomina barwą i konsystencją syrop cukrowy. Miód ten należy do delikatnych, wręcz mdławych w smaku. Subiektywne odczucie większej lub mniejszej mdłości w smaku jest charakterystyczne dla większości miodów odmianowych pochodzących z nektaru roślin motylkowych, zwanych inaczej bobowatymi.

Odmiana ta posiada...

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Miód lipowy jest najpopularniejszym polskim miodem pozyskiwanym pod koniec czerwca i w lipcu. Źródłem nektaru, z którego powstaje ten wyjątkowo aromatyczny miód, są lipa szerokolistna i drobnolistna. Pierwszy z rodzimych gatunków lip kwitnie zaraz po robinii akacjowej, drugi pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca.

Obfitość pożytków w czerwcu i lipcu sprawia, iż nierzadko miód jest lipowy tylko z nazwy. Częstym zjawiskiem jest także obfita spadź na liściach lip, co w efekcie możemy zaobserwować w barwie miodu.
Miód czysto odmianowy posiada barwę jasnożółtą do jasnoburszynowej z możliwym zielonkawym odcieniem spowodowanym domieszką spadzi lipowej.

Dawniej w literaturze pszczelarskiej barwę miodu lipowego porównywano do dukatowego złota. Charakteryzuje się on silnym aromatem kwiatu lipy, a w smaku często jest lekko gorzkawy i ostry, lekko piekący. Ze względu na tę specyficzną ostrość, określaną przez konsumentów jako drapanie w gardle nie jest szczególnie lubiany przez dzieci i osoby preferujące łagodne odmiany miodu.

Zawiera olejki...

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Miód gryczany jest miodem pełni lata, pozyskiwanym w końcu drugiej dekady lipca, a nawet na początku sierpnia. Rośliną zapewniająca pszczołom nektar i pyłek, a nam wyjątkowy ciemny i aromatyczny miód jest gryka zwyczajna. Ta jednoroczna roślina z rodziny rdestowatych jest tradycyjnie uprawiana na wschodzie i południu polski, na lżejszych, ale żyznych glebach.

Do tak zwanych zagłębi gryczanych można zaliczyć Ziemię Mazurską, część Mazowsza oraz Pomorze w tym Kaszuby. Po naszej akcesji do UE uprawy tej cennej pszczelarsko rośliny są coraz powszechniejsze (dopłaty obszarowe od upraw). Miód gryczany jest charakterystyczny w smaku, zapachu i barwie.

Odmiana ta cechuje się...

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówMiód z fenkuła włoskiego
Fot. Piotr Okniański

Miód wrzosowy jest jednym z najpóźniej pozyskiwanych miodów w Polsce
i jednocześnie jednym z najcenniejszych polskich miodów. Odmiana ta nastręcza niemało trudności pszczelarzom w jej pozyskaniu i w odpowiednim przygotowaniu pszczół do zimowli. Roślina gwarantująca ten cenny i trudny pożytek to krzewinka z rodziny Ericaceae, czyli wrzos zwyczajny.

Kwiaty wrzosu rozkwitają od końca pierwszej dekady sierpnia do połowy września. Barwa świeżego miodu przypomina ciemny bursztyn
z jaśniejszym lub ciemniejszym czerwonawym odcieniem. Po krystalizacji przyjmuje konsystencję krupowatą lub masłowatą
w zależności od temperatury otoczenia podczas tego procesu.

Patoka odznacza się...

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Miód wielokwiatowy, jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwany jest przez pszczoły z różnych gatunków roślin. Nie sposób więc traktować go jako odmianowy. Generalnie miody wielokwiatowe można podzielić ze względu na porę pozyskania na: wiosenne, letnie, późno letnie i jesienne oraz ze względu na źródło nektaru na: łąkowe, leśne, górskie, polne (z chwastów pól uprawnych).

Różnorodność tych miodów jest tak wielka jak liczba pasiek. Są one niepowtarzalne, typowe dla danego miejsca. Barwa tych miodów może być od jasnokremowej do ciemnoherbacianej. W smaku są one bardzo zróżnicowane, od delikatnych do ostrych, lekko piekących.

Zróżnicowane są także parametry jakościowe i ilościowe. Zlecany jest on w szeroko pojętej profilaktyce zdrowotnej, zwłaszcza w alergiach wziewnych, wyczerpaniu fizycznym i psychicznym oraz przy przeziębieniach.

Do mniej znanych i rzadko spotykanych miodów odmianowych należą:...

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Miody spadziowe stanowią odrębne, obszerne zagadnienie i zasługują na osobne opracowanie, szczególnie miody spadziowe górskie, z drzew iglastych.

mgr inż. Piotr Okniański

Katedra Zoologii

Akademia Techniczno-Rolnicza

w Bydgoszczy

Bibliografia dostępna na stronie: www.pasieka.pszczoły.pl


Artykuł "Polskie płynne złoto. Miody odmianowe" ukazał się w czasopiśmie "Pasieka" nr 5/2006, str. 14.


Czasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka
Zamów czasopismo
"Pasieka" do domu


Prenumerata

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Jak nasze pszczoły powitały Nowy Rok? W miastach coraz częściej...

Pasieka - avatar Pasieka 18-01-2019 Wiadomości z Polski

Kalendarz biodynamiczny 2019 Dzięki uprzejmości Koła Pszczelarzy we Wronkach, RZP...

Pasieka - avatar Pasieka 04-01-2019 Wiadomości z Polski

Pasieka - avatar Pasieka 21-12-2018 STRONA STARTOWA

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 2018 DLA PRENUMERATORÓW PASIEKI Z przyjemnością ogłaszamy wyniki...

Pasieka - avatar Pasieka 20-12-2018 Wiadomości z Polski

Literatura Al Aattal, Y., Rosenkranz, P., Zebitz, C.P.W., 2006. Reproduction...

Chorbiński Paweł - avatar Chorbiński Paweł 19-12-2018 Pokonaj warrozę. Wydanie III

8. Metody biotechniczne w zwalczaniu warrozy Ramka pracy Metody biotechniczne, czasami...

Chorbiński Paweł - avatar Chorbiński Paweł 19-12-2018 Pokonaj warrozę. Wydanie III

7. Dlaczego warroza ­potrafi zniszczyć rodzinę pszczelą mimo jej...

Chorbiński Paweł - avatar Chorbiński Paweł 19-12-2018 Pokonaj warrozę. Wydanie III

6. Leki stosowane w naszym kraju Apiwarol Apiwarol jest preparatem najdłużej...

Chorbiński Paweł - avatar Chorbiński Paweł 19-12-2018 Pokonaj warrozę. Wydanie III

5. Zwalczanie inwazji Varroa destructor Dotychczas zwyczajową praktyką zwalczania inwazji...

Chorbiński Paweł - avatar Chorbiński Paweł 19-12-2018 Pokonaj warrozę. Wydanie III