fbpx

NEWS:

Rajd po Polsce w obronie pszczół

Pszczelarze oraz organizacje pszczelarskie je reprezentujące alarmują, że w polskim pszczelarstwie dzieje się źle, a fala niezadowolenia w bieżącym roku osiągnęła bardzo wysoki poziom. Obecnie jest to związane z dużymi upadkami rodzin pszczelich po zimowli 2016/2017 roku, ale także jest to następstwem niezadowolenia pszczelarzy z mało skutecznych leków zwalczających choroby pszczół oraz brakiem należytej ochrony pszczelarstwa ze strony władz.

W tej sytuacji uznaliśmy, że potrzebne byłyby działania promocyjne ukazujące problemy środowiska pszczelarskiego, a także działania wskazujące jak przeciętny człowiek niezwiązany z pszczelarstwem może pomóc chronić te tak pożyteczne dla środowiska i ludzi owady.

By zapoznać polskie społeczeństwo z aktualną sytuacją w pszczelarstwie i być może w ten sposób wpłynąć pozytywnie na zmiany, które mogłyby ją poprawić, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych wspólnie z polskim Związkiem Pszczelarskim i Stowarzyszeniem Pszczelarzy Polskich Polanka przy znaczącym zaangażowaniu firmy Tomasza Łysonia planuje jesienią 2017 roku zorganizować cykl eventów mających na celu ukazanie najistotniejszych problemów pszczelarstwa.

Tym razem, by zwrócić uwagę społeczeństwa i mediów planujemy w celach promocyjnych zorganizować rajd 12, a być może nawet 14 fiatów 126p na trasie z Krakowa do Koszalina, a każdy z przystanków na trasie przejazdu ma obfitować w wydarzenia promujące lokalnych pszczelarzy i ukazywać tajniki i problemy pszczelarstwa.

Pasieka nr 84 (126p_Projekt_2017-06-06.jpg)
Wizualizacja projektu Fiata 126 p uczestniczącego w rajdzie.

Ponieważ w organizacjach pszczelarskich nie ma w budżetach zaplanowanych wydatków na tego typu promocję, organizatorzy, a zarazem uczestnicy wszystkich działań lokalnych, zobowiązali się koszty ich realizacji przejąć na siebie, a przygotowane działania zrealizować przy współudziale lokalnego środowiska pszczelarskiego.

Nie wszystko jednak można zrobić bez ponoszenia kosztów i tutaj przewidujemy udział sponsorów, których wkład zostanie uwidoczniony na stronach internetowych organizatorów, współorganizatorów i uczestników tego wydarzenia.

Mamy nadzieję, że realizując to działanie skutecznie uda nam się przekazać główne przesłania rajdu, które towarzyszyć nam będą przez cały czas, a przedstawiliśmy je w trzech hasłach: „Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają”, „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz” i „STOP pestycydom”.

Głosząc te hasła, mamy zamiar zwrócić uwagę na aktualne problemy pszczelarstwa i możliwe sposoby ich rozwiązania, a swoim wspólnym działaniem chcielibyśmy ukazać pozytywny wizerunek środowiska pszczelarzy. Jesteśmy przekonani, że dobre przesłanie, jakie nam będzie towarzyszyć – przy odpowiednim zaangażowaniu współorganizatorów i władz może osiągnąć dużą skuteczność przy minimalnych nakładach finansowych.

Rajd w obronie pszczół i pszczelarstwa ma odbyć się od 9 do 16 września 2017 roku. Na trasie przejazdu przewidujemy wydarzenia w następujących miejscach:

 1. Otwarcie Rajdu – Rynek Główny w Krakowie
 2. Stróże – Sądecki Bartnik
 3. Biszcza – PH Barć
 4. Łukowa – Pszczelarz Kozacki
 5. Centrum Kształcenia Praktycznego Pszczela Wola
 6. Lublin – Stare Miasto
 7. Siedlce – Pasieka Krzysztof Loc oraz Pasieka Mellifera
 8. Warszawa – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, SGGW
 9. Olsztyn – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
 10. Gryźliny – Centrum Pszczelarskie Wilde
 11. Dzierzgoń – Gospodarstwo Pszczelarskie Ewa i Bogdan Toporkiewicz
 12. Karczowiska Górne – Nektar
 13. Gdańsk – Długi Targ
 14. Koszalin – udział w Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza – zakończenie rajdu.

Jesteśmy przekonani, że do tego działania włączą się władze lokalne, dzieci szkolne, a także media. Być może uda nam się sadzić drzewa nektaro- i pyłkodajne, a także wprowadzić lokalną społeczność do pasiek, by przybliżyć specyfikę zawodu pszczelarza.

Możliwych do zrealizowania jest bardzo wiele różnych działań, a wszystko ograniczone jest tylko inicjatywą organizatorów w tym zakresie, dlatego prosimy o zaangażowanie wszystkich pszczelarzy zarówno tych na trasie przejazdu, jak i tych, którzy wykorzystując czas naszego działania, chcieliby zwrócić uwagę na problemy pszczelarstwa w miejscu swojego zamieszkania i zrealizować działanie promocyjne u siebie, które mogłoby wpisać się w ten „tydzień obrony pszczół”.

Działania promocyjne na pewno będą związane także z poniesieniem kosztów. Jesteśmy jednak przekonani, że niedużych. Dlatego zwracamy się z apelem, by na dostępnych stronach internetowych upubliczniać informacje dotyczące tego wydarzenia.

My jako organizatorzy ze swojej strony chcielibyśmy zapewnić, że na naszych stronach internetowych umieszczać będziemy na bieżąco informacje o wszystkich działaniach dotyczących tego przedsięwzięcia, a także zdjęcia i być może filmiki z istotnych wydarzeń.

Planujemy także:

 • druk materiałów informacyjno-reklamowych
 • publikacje informacji prasowych
 • publikacje w mediach społecznościowych
 • i wiele innych.
 • Zachęcamy do aktywnego włączenia się w to działanie dla naszego wspólnego dobra.

Piotr Mrówka
Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"