fbpx

NEWS:

Przyczyny częstej wymiany matek przez pszczoły

Matka pszczela może żyć 5 lat, a nawet dłużej. Matka czerwiąca, pozbawiona opieki pszczół może przeżyć zaledwie kilka godzin. W okresie pierwszych dwóch lat życia matka czerwi najintensywniej. Młoda matka rozpoczyna składanie jaj zazwyczaj na drugi, trzeci dzień po zakończeniu lotów godowych. Wyszukuje puste komórki, każdą dokładnie bada, wsadzając w nią głowę i dopiero po stwierdzeniu, że wszystko jest w porządku, składa jajeczko na dno komórki.

Na dobrych plastrach, nie zajętych częściowo pierzgą, młode, płodne matki czerwią bardzo regularnie, posuwając się po plastrze po linii spiralnej, nie omijając prawie żadnej komórki. Czerw jest zwarty, regularnie rozmieszczony na plastrze, larwy lub jaja w zbliżonym wieku znajdują się w komórkach położonych obok siebie, nie ma między nimi komórek pustych. Czerw zwarty świadczy o dobrej jakości matki.

Przyczyny cichej wymiany matek


fot.©Jerzy Jóźwik

Jeżeli zdrowy czerw nie jest zwarty, gdy pomiędzy czerwiem w tym samym wieku znajdują się komórki puste lub z larwami w różnym wieku, świadczy to o wadliwości matki. Pszczoły wtedy przystępują do tzw. cichej wymiany matki.

Oto przyczyny cichej wymiany matek:

  1. Skłonności dziedziczne i rasowe. Zjawisko zakładania mateczników na cichą wymianę często obserwuje się u pszczół kaukaskich, a także przy poddawaniu matek innych ras.
  2. Wiek matki. Matki powyżej dwóch lat wydzielają mniej substancji matecznej, co może powodować ich wymianę.
  3. Ułomność lub kalectwo matki. Matki z niewidocznymi wrodzonymi wadami, uszkodzone przy okłębianiu w czasie rabunku lub przy niewłaściwym poddawaniu, np. ze zwichniętym skrzydełkiem, sparaliżowaną nogą lub uszkodzoną przylgą na stopce. Matki z uszkodzonymi przylgami nie mogą pionowo poruszać się po szkle.
  4. Wyczerpanie nasienia na skutek zbyt intensywnego czerwienia w silnej rodzinie. Trutowienie matek.
  5. Zahamowanie lub długotrwałe przerwanie czerwienia po uwolnieniu matki zza kraty izolatora lub klateczki w celu ograniczenia czerwienia podczas pożytku. Pszczoły kaukaskie podczas intensywnego pożytku w sposób naturalny silnie ograniczają matkę w czerwieniu. Wtedy też obserwuje się zakładanie mateczników na cichą wymianę.
  6. Matki sztucznie unasienione małą dawką nasienia lub nasieniem od starych trutni.
  7. Matki unasienione sztucznie w bliskim pokrewieństwie. Do celów badawczych lub hodowlanych unasienia się matkę trutniami braćmi. Matki takie dają czerw rozstrzelony i pszczoły usiłują je wymienić.
  8. Choroby. W rodzinach zaatakowanych zgnilcem lub warrozą, gdzie duży procent czerwiu nie wygryza się lub pojawiają się zdeformowane pszczoły, rodzina słabnie, wówczas pszczoły „doszukują się” przyczyny w matce i usiłują ją wymienić.

Cicha wymiana matki jest następstwem stanu rodziny. Pszczoły przygotowują się do cichej wymiany natychmiast, kiedy tylko poczują niebezpieczeństwo zawisłe nad ich bytem. Przy cichej zmianie matki rodzina normalnie pracuje. Pszczoły nie wpadają w bezczynność, jak to jest w przypadku nastroju rojowego. Istnieje jednak pewne podobieństwo do nastroju rojowego, gdyż pszczoły w obecności matki budują miseczki, nakłaniając matkę do ich zaczerwienia.

Początkujący pszczelarze mają trudności z odróżnieniem mateczników na cichą wymianę od mateczników np. rojowych. Jak przekonałem się na podstawie własnych obserwacji, zakładanie mateczników na cichą wymianę matek może odbywać się o różnej porze sezonu. W rodzinach porażonych warrozą mateczniki na cichą wymianę mogą pojawić się w sierpniu a nawet we wrześniu, kiedy brak trutni w pasiece.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Obserwowałem również i takie zdarzenie. W rodzinie, gdzie chorował czerw porażony warrozą, pszczoły czująć zagrożenie, założyły matecznik na cichą wymianę. Po przeniesieniu matki do odkładu z własnych pszczół (ale bez czerwiu lub po zabraniu rodzinie porażonego czerwiu) i po zabiegu przeciw warrozie, pszczoły nie doszukiwały się już przyczyny zła w matce i nie usiłowały jej wymieniać.

Jan Plewa


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Spór o maliny w Maleninie W Maleninie k. Tczewa już...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-08-2019

Telegraficzny skrót wydarzeń Polska Słupsk » Zirytowany bezczelnymi i regularnymi kradzieżami uli...

Pasieka 5/2019

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 2. W tej części...

Pasieka 5/2019

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 13-08-2019

Gospodarka matkami w pasiekach Polski i określenie źródeł ich...

Pasieka 5/2019

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 13-08-2019

Zawartość pyłku kukurydzy w obnóżach pszczelich pochodzących z pasiek...

Pasieka 5/2019

Teper Dariusz - avatar Teper Dariusz, 13-08-2019

Całoroczna gospodarka pasieczna, cz. 2. Consuetudinis vis magna est („Wielka jest...

Pasieka 5/2019

Szeliga Przemysław - avatar Szeliga Przemysław, 13-08-2019

Wentylacja zimą i nie tylko Wentylacja gniazda pszczelego to interesujące...

Pasieka 5/2019

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 13-08-2019

Jagodniki w praktyce – nowe i niedoceniane pszczele pożytki Polska...

Pasieka 5/2019

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 13-08-2019

Pasieka w lesie Coraz częściej docenia się korzyści z obecności...

Pasieka 5/2019

Witkowska Paulina - avatar Witkowska Paulina, 13-08-2019