fbpx

NEWS:

Rozdział 9. Świece zanurzane

To technika produkcji, która wymaga więcej cierpliwości, ale daje niezłe wyniki, zwłaszcza gdybyśmy w przyszłości chcieli zająć się produkowaniem świec nacinanych, o różnych kolorach warstw. Jest to również tani sposób produkcji, bo nie potrzeba doń wiele więcej nad sznurek i wosk. Właśnie dlatego to jedna z najdawniejszych technik pozyskiwania świec z wosku pszczelego.

Krótki poradnik o produkcji świec z wosku pszczelego  (shutterstock_1269508732)
Fot. Shutterstock: magnetix

Potrzebujemy:

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

  1. Na obu końcach sznurka przywiązujemy nakrętki. Sprawdzamy, gdzie jest połowa sznurka, i umieszczamy go w rowkach deseczki tak, by nakrętki zwisały symetrycznie.
  2. Rozgrzewamy wosk w łaźni wodnej (przez cały czas musi być lekko podgrzewany), najlepiej o stałej temperaturze ok. 73°C. Jeżeli w trakcie pracy wosku zacznie ubywać, możemy go uzupełnić.
  3. Zanurzamy knot tak, by wosk nie dotykał deseczki. Przytrzymujemy około pół minuty – dzięki temu pęcherzyki powietrza oderwą się od sznurka. Po tym czasie możemy powoli wyjąć świecę.
  4. Mamy teraz dwie możliwości: albo czekamy, aż wosk zastygnie w powietrzu, albo zanurzamy knot z woskiem w chłodnej wodzie. W drugim przypadku należy upewnić się, zanim zanurzy się świecę ponownie w wosku, że nie ma na niej kropelek wody – w przeciwnym wypadku zastygną w świecy.
  5. Ponownie zdecydowanym, szybkim ruchem zanurzamy knot do takiej samej głębokości jak poprzednio. Wyciągamy powoli. Jeśli na knocie nie gromadzą się kolejne warstwy wosku, to zmniejszamy temperaturę gotującego się wosku o 15°C i powtarzamy poprzednie kroki.
  6. Gdy świeczki trochę „przytyją”, za pomocą nożyczek odcinamy nakrętki.
  7. Kontynuujemy zanurzanie aż do osiągnięcia pożądanej średnicy (najczęściej wynoszącej 2 cm przy knocie o grubości 2 mm).
  8. Jeśli chcemy, by świeca lśniła, to wsadzamy ją do zimnej wody od razu po ostatnim zanurzeniu.

Jeżeli...

... świeca nie staje się coraz grubsza, a wręcz przeciwnie, wydaje się topnieć, to najprawdopodobniej wosk w łaźni jest zbyt gorący albo zbyt długo trzymamy sznurek w wosku.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Informacja: na rynku znajduje się sprzęt do pozyskiwania świec zanurzanych: stelaż ze specjalnymi ramkami oraz minitopiarka do produkcji świec z wosku pszczelego. To wygodna alternatywa, gdy chcemy produkować dużo takich świec i nie przejmować się ich obciążaniem, równym ułożeniem knota itd. Jedyną wadą takiego sprzętu jest to, że wosk będzie oblepiał też elementy stelaża, więc trzeba się przygotować na dodatkowe czyszczenie narzędzi i dorzucanie wosku do łaźni wodnej podczas produkcji.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"