fbpx

NEWS:

Zioła i ziółka, interesujące pożytki letnie. Cz. II

Zioła towarzyszące człowiekowi od wieków służą mu jako leki, kosmetyki, przyprawy, barwniki oraz naturalne konserwanty. Współcześnie, korzystając z szerokiej wiedzy i nowych technologii, potrafimy dokładniej poznać i lepiej wykorzystać ich właściwości.

Pomimo dynamicznego rozwoju przemysłu chemicznego, biochemii i biotechnologii w wielu przypadkach naturalnego surowca nie da się zastąpić syntetykami.

Kolendra siewna
Kolendra siewna
fot: Piotr Okniański

Dodatkowo coraz większa świadomość konsumentów zmusza wiele firm do poszukiwania naturalnych składników produktów spożywczych, farmaceutycznych, kosmetycznych i innych.

Popyt na produkty naturalne wymusza na producentach poszukiwanie najlepszego surowca. To rodzi potrzebę uprawy określonych gatunków roślin.

Wiele z uprawianych ziół dostarcza owadom cennego pożytku nektarowego i pyłkowego.

Z pszczelarskiego punktu widzenia najciekawsze są te, które w technologii uprawy są dopuszczane do kwitnienia. Do tej grupy możemy zaliczyć wiele roślin z rodziny wargowych (Labiatae), której wybrani przedstawiciele zostali przedstawieni w pierwszej części artykułu („Pasieka” 5/2005).

Kontynuując nasze spotkanie z atrakcyjnymi pszczelarsko ziółkami, chcę państwu przedstawić kolejnych przedstawicieli tej rodziny.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) to znana z swych właściwości leczniczych roślina wieloletnia, a właściwie półkrzew z częściowo zdrewniałymi łodygami. To cenne zioło pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego. Szałwia jest spokrewniona z roślinami omawianymi w pierwszej części artykułu i tak jak hyzop lekarski, czy tymianek właściwy należy do rodziny wargowych.

Do dziś rośnie dziko i można ją spotkać na...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Szałwia lekarska
Szałwia lekarska
fot: Piotr Okniański

Kwiaty szałwii lekarskiej są stosunkowo duże (do 15 mm długości ), fioletowe, czasem różowe i pojawiają się w pierwszej połowie czerwca. Kwitnienie trwa niecałe cztery tygodnie. Dla pszczół znaczenie mają pierwsze trzy tygodnie pełni kwitnienia.

Często wieloletnie plantacje zmieniają się w liliowofioletowe morze kwiatów już na początku czerwca. Z własnych obserwacji w ogrodzie i na plantacjach wiem, że termin rozkwitania może się różnić nawet o pięć dni do tygodnia w zależności od roku i położenia plantacji.

Miód pozyskiwany w tym okresie należy określić jako wielokwiatowy z dużą domieszką szałwii. Jej obecność zmienia nieco smak i kolor miodu, wzbogacając go. Czerwiec obfituje w inne pożytki i trudno jest mi się wypowiadać na temat czysto odmianowego miodu szałwiowego. Z perspektywy ostatnich pięciu lat doświadczyłem tylko dwukrotnie przyjemności pozyskania takiego nietypowego wielokwiatu z szałwią i za każdym razem był on nieco inny.

Bazylia pospolita (Ocimum basylicum L.) należy także do rodziny roślin wargowych. Pochodzi prawdopodobnie z Indii oraz Sri Lanki i już w starożytności przywędrowała do Europy. W tradycjach niektórych krajów łączono ją...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Jest to czas, w którym niewiele jest pożytków gwarantujących pozyskanie choćby małych ilości miodu bez uszczerbku dla rozwoju pszczół. Dobremu kwitnieniu i obfitemu nektarowaniu bazylii sprzyja stanowisko o słonecznej ekspozycji, żyznej, lecz przepuszczalnej glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego oraz ciepła, parna aura. (cdn.)


Zioła i ziółka, interesujące pożytki letnie. Cz. III

Zioła i ziółka, interesujące pożytki letnie. Cz I

mgr inż. Piotr Okniański
Katedra Zoologii Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy
Bibliografia dostępna na stronie www.pasieka.pszczoly.pl


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Martyna Walerowicz WIADOMOŚCI Z KRAJU I ZE ŚWIATA Sprawdź też inne...

Pasieka 5/2020

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-08-2020

5 WYDARZENIA Sprawdź też inne tagi na www.pasieka24.pl INNOWACJE PASIECZNE | APIKULTURA

Pasieka 5/2020

Cinal Jakub - avatar Cinal Jakub, 11-08-2020

Małgorzata Bieńkowska 6 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne...

Pasieka 5/2020

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 11-08-2020

Poznań po raz kolejny działa dla pszczół Zdjęcie: MPK Poznan...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-08-2020

Anna Sierpińska 10 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne tagi na...

Pasieka 5/2020

Sierpińska Anna - avatar Sierpińska Anna, 11-08-2020

Aneta A. Ptaszyńska 14 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne tagi...

Pasieka 5/2020

Ptaszyńska Aneta - avatar Ptaszyńska Aneta, 11-08-2020

Marta Burzyńska 20 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne tagi na...

Pasieka 5/2020

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 11-08-2020

Monika Leleń 26 NAUKA W PASIECE Sprawdź też...

Pasieka 5/2020

Leleń Monika - avatar Leleń Monika, 11-08-2020

Michał Piątek 32 MIODOBRANIE | BADANIE MIODU |...

Pasieka 5/2020

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 11-08-2020