fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 36

Jaką dennicę wybrać?

Początkujący pszczelarz stoi przed wieloma wyborami. Niektóre z nich będą determinować kolejne decyzje. Są więc istotne i należy dobrze je przemyśleć. Następnie, o ile wybór nie był kompletnie zły, nie warto często zmieniać zdania, pochopnie sięgać po inne rozwiązania.
Jeśli zdecydujemy się na jakiś konkretny wariant, to zasadne jest korzystanie z niego przez co najmniej kilka sezonów, by dogłębnie rozpoznać jego zalety i wady. Tylko w ten sposób, gdy już nauczymy się korzystania ze sprzętu w zmiennych warunkach różnych lat, możliwe będzie wypracowanie optymalnej metody prowadzenia gospodarki pasiecznej. Nie inaczej jest z dennicami. Każdy typ ma swe atuty, ale także i minusy.

Pasieka nr 96 ([PAS96], lipiec - sierpień 2019, dennica_plastikowa_na_ulach)
Fot. Grzegorz Pałys

Dennica odejmowana czy stała?

W światowym pszczelarstwie zaznacza się dość wyraźnie trend do korzystania z uli maksymalnie rozbieralnych, a do tego o prostej konstrukcji. To uzasadnione z kilku względów. Przede wszystkim możliwość rotowania elementami pozwala na stopniowe ich wymienianie, naprawę czy dezynfekcję.

Nie ma konieczności przesiedlania rodziny jak w nierozbieralnym ulu. Dokonywane operacje generują więc mniej stresu dla pszczół.

Odejmowana dennica ma kilka przewag nad wariantem na stałe zintegrowanym z pozostałą częścią ula. Tuż przed pierwszym oblotem lub bezpośrednio po nim czyszczenie dna uli jest o wiele szybsze i powoduje mniejsze poruszenie owadów, jeżeli może być dokonane gdzieś z dala od pszczelej rodziny.

To także opcja znacznie bardziej oszczędna czasowo. Odejmowana dennica wykazuje swą wyższość również latem. Niektórzy pasiecznicy uchylają korpus i spoglądają od spodu na stan rodziny obsiadającej plastry. Taka metoda szacowania siły owadów jest bardzo szybka.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pasieka nr 96 ([PAS96], lipiec - sierpień 2019, wmp2_ule_styropianowe_sitno-_2007-DSCN6116_RD)
Dennica niska. Fot. Roman Dudzik

Dennica niska

To prawdopodobnie najbardziej na świecie rozpowszechniony typ dennicy. Ma wiele zalet. Przede wszystkim w grę wchodzą finanse. Do budowy takiej dennicy zużywa się relatywnie niewiele materiału. Co więcej, konstrukcyjnie jest nieskomplikowana.

To oznacza, że produkcja i montaż trwają krótko. Wszystko to czyni ten wariant najbardziej atrakcyjny finansowo.

Prosta budowa także jest zaletą w trakcie użytkowania. Dennica składająca się z płyty podłogowej, trzech listew dookoła (o wysokości najczęściej wynoszącej ok. 20 mm) i ewentualnie wylotka z zawężką lub na stałe ograniczonym rozmiarem jest rozwiązaniem niemal bezawaryjnym.

Przy tego typu dnach w ulach owady nie wykonują dzikiej zabudowy od spodu, a ewentualne kitowanie nie ogranicza walorów użytkowych tego elementu. Dennica niska w zasadzie nie ma się jak popsuć. Największym zagrożeniem jest czas (murszenie, gnicie), jeżeli dno jest wykonane z drewna.

W przypadku dennic niskich z tworzyw sztucznych, które są nieco bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, żywotność przy odpowiedzialnym użytkowaniu może z powodzeniem przekroczyć 20 lat.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pasieka nr 96 ([PAS96], lipiec - sierpień 2019, wmp2_IMG_0404)
Dennica wysoka. Fot. Michał Piątek

Dennica wysoka

Ma nieco więcej zalet od poprzednio omawianego typu. Jedną z nich jest możliwość zapewnienia zimą wspomnianej już „poduszki powietrznej” bez konieczności wykorzystania kolejnego elementu. Co więcej, jej konstrukcja niekiedy zapewnia dodatkową wentylację.

Sam korzystałem w poprzednich latach z wariantu o wertykalnie umiejscowionych, osiatkowanych wlotach powietrza. Ich kształt sprawiał, że impet gwałtownych podmuchów był wygłuszany, co szczególnie ważne było zimą. Zlokalizowane były one w tylnej ścianie dennicy, a więc naprzeciw wylotka.

Ten wykonany był przez całą szerokość dennicy i na wysokość 20 mm. Na czas zimowli była ona redukowana do 7 mm. Zawężka ograniczała światło otworu także po obu stronach z boków. Wymiar wylotka wynoszący ok. 100 cm² był więc redukowany łącznie o jakieś ¾.

Jednak dzięki pozostawieniu otwartego wylotu dla trutni oraz wspomnianych już tylnych otworów wymiana gazu była dobra.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pasieka nr 96 ([PAS96], lipiec - sierpień 2019, wmp2_DSC_1357)
Dennica wysoka higieniczna. Fot. Bartłomiej Janik

Dennica higieniczna

Dennice higieniczne, gdy pojawiły się w kraju, były przedmiotem licznych kontrowersji. Niektórzy utrzymywali, że rodziny pszczele nie przezimują w ulach z osiatkowanym dnem. Inni twierdzili, że nawet jeśli to się uda, to matki będą masowo trutowieć.

To były głosy czysto teoretyczne, niepoparte praktyką. Cześć pszczelarzy wypróbowała jednak to rozwiązanie i w większości przy nim pozostała. Z czasem też zyskało ono na popularności. Nic dziwnego – dennice higieniczne mają dużo zalet.

Przede wszystkim zapewniają pszczelarzowi realny wpływ na wentylację uli. Mawia się czasem, że dennica taka ma pozostać otwarta od maja do marca. To pewnego rodzaju uproszczenie; oddaje główną zasadę korzystania z tego rozwiązania, ale dokładne terminy poszczególnych działań muszą każdorazowo zostać powiązane ze specyfiką mikroklimatyczną pasieczyska oraz charakterystyką genetyczną pszczół.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pasieka nr 96 ([PAS96], lipiec - sierpień 2019, wmp2_pasieka_Blajer_ADF_1236)
Dennico-paleta. Fot. Agnieszka Dudzik

Dennico-paleta

Wraz z rozwojem technologii i poprawą dostępności maszyn i urządzeń załadunkowych wymyślono nowy typ dennicy. To dno zespolone z paletą, a więc typowym podestem wykorzystywanym w transporcie towarów w szeroko stosowanej logistyce.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Mankamentem użytkowania paleto-dennic jest ryzyko wystąpienia defektu sprzętu do rozładunku. Jeżeli w pasiece ule zestawione są po 4 na pełnych paletach, a pszczelarz udaje się na wędrówkę sam, to ręczne rozładowanie uli w takiej konfiguracji jest niemożliwe.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Nie ma rozwiązań idealnych. To teza na tyle ogólna, że odnosi się także do dennic. Wszystkie opisane typy tego elementu mają swe wady i zalety. Pasiecznik musi sam zdecydować, co jest dla niego ważne, jaki efekt chce osiągnąć.

Mam nadzieję, że powyższe opisy ułatwią początkującym opiekunom pszczół podjęcie decyzji, które spełnią ich oczekiwania.

Michał Piątek
www.pogodnypiatek.pl


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Mead Madness Cup 2021 Zdjęcie: Mead Madness Cup. Polska, która w...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 26-11-2021

Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie – konferencja Zdjęcie: Freepik. Siew pasów...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 25-11-2021

Baszkirski miód Zdjęcie: freepik. Miód Baszkirów jest jednym z najdroższych na...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

Lepiej być pszczelarzem niż inżynierem? Zdjęcie: Instagram.  Tak przynajmniej twierdzi Asli...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

Pszczoły z dystansem Zdjęcie: Freepik. Po niemal dwóch latach pandemii ludzie...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

Jak pszczoła z popiołów! Zdjęcie: Freepik. Musieliśmy sprawdzić, czy dzisiaj nie...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

Inwazyjne pszczoły Zdjęcie: Freepik. Podczas gdy w Polsce promuje się inwazyjne...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

Przewrócone ule na Uniwersytecie Gdańskim Zdjęcie: Uniwersytet Gdański. Komuś przeszkadzały ule...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

O pszczołach w Ustroniu Morskim Autor: Andrzej Stasiukiewicz. W ogrodzie Gminnego Ośrodka...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-11-2021