fbpx

NEWS:

Wieści ze świata: GMO, warroza, miód w szkołach

Meksyk

Kraje na całym świecie masowo protestują przeciw wprowadzaniu żywności GMO. Coraz więcej badań pokazuje zagrożenia zarówno dla zdrowia człowieka, jak i środowiska, w tym owadów zapylających, które są tak istotne w dobie masowego ginięcia pszczół.

Grupa pszczelarzy z Meksyku wywalczyła zakaz sadzenia dużych obszarów soi modyfikowanej genetycznie. Początkowo koncern „Monsanto” otrzymał pozwolenie na obsianie dużych obszarów nasionami GMO, mimo licznych protestów organizowanych przez tysiące pszczelarzy oraz wspierających ich licznych grup środowiskowych.

Został złożony pozew do sądu i mimo zaskoczenia koncernu sędzia uchylił pozwolenie firmie Monsanto stwierdzając, że dowody naukowe wykazują zagrożenie upraw GMO i mają wpływ na produkcję miodu. Sędzia zaznaczył również, że współistnienie soi GMO i produkcji miodu nie jest możliwe.

Jest to sukces pszczelarzy, jak i nas wszystkich, ponieważ jest to mały krok w ochronie owadów zapylających.

Pasieka nr 82 (mexican.jpg)

Źródło: http://thecostaricanews.com/mexican-beekeepers-win-case-monsanto/

Niemcy

Bardzo duże zainteresowanie wzbudza w ostatnim czasie wynalazek Rainera Krügera, który pracę nad nim prowadził od 2013 roku. Rainer opracował przyrząd do zwalczania warrozy za pomocą ultradźwięków. Wykazał, że dźwięk ma wpływ na środkowy układ nerwowy roztocza Varroa, które po zastosowaniu ultradźwięków umiera w ciągu około 10-20 dni.

Dźwięk jest również zabójczy dla potomstwa roztocza, które umiera w ciągu 1-2 dni. Po leczeniu kolonii pszczół przez 25 dni rodziny są praktycznie wolne od tego roztocza. Idealny zakres częstotliwości, który jest w stanie zaszkodzić Varroa to między 14000 a 15000 Hz, 90 decybeli.

Od 2016 metoda zwalczania roztoczy za pomocą dźwięków jest o tyle sprzyjająca rodzinie pszczelej gdyż, jak wykazują badania, jest: 100% ekologiczna, nie wpływa negatywnie na rodzinę pszczelą, jest bezpieczna dla pszczół, łatwa do stosowania i zapewnia optymalny efekt.

Jest to kolejna nowość, która daje szanse na zwalczanie tych roztoczy bez nadmiernego obciążania rodzin pszczelich. Będziemy czekać na opinie pszczelarzy.

Pasieka nr 82 (wykres.jpg)
Wykres przedstawia leczenie 5 rodzin pszczelich. Począwszy od 4 października 2016. Codziennie zauważalny był spadek 12-18 martwych roztoczy przed rozpoczęciem leczenia. Po zastosowaniu ultradźwięków poziom martwych roztoczy wahał się między 87 a 109 dziennie, w ciągu 20 dni). W kolejnych dniach nie było prawie żadnego roztocza.
fot.© www.indiegogo.com

Źródło: https://www.indiegogo.com/projects/varroa-killer-sound

Czechy

Po raz trzeci odbędzie się projekt: „Miód, śniadanie dla przedszkoli i szkół podstawowych”, w ramach którego dzieci będą otrzymywały chleb z masłem i z miodem. Podczas śniadań będą organizowane wykłady rozrywkowe, gry edukacyjne i pogadanki o tematyce pszczelarskiej, które będą prowadzone przez specjalistów z Czeskiego Związku Pszczelarzy.

Wykładowcy będą przygotowywać program lekcji dla szkół podstawowych oraz przedszkoli. W szkołach, gdzie jest więcej klas projekt będzie mógł trwać znacznie dłużej. Projekt realizowany wspólnie ze Związkiem Pszczelarzy ma na celu promowanie zdrowego stylu życia, w którego skład wpisuje się również śniadanie, jak również zwrócenie uwagi na znaczenie pszczół i procesu pozyskiwania miodu już od najmłodszych lat.

Myślę, że jest to dobry zalążek do wychowania nowych pokoleń pszczelarzy.

Pasieka nr 82 (cz.jpg)

Źródło: http://www.vcelarstvi.cz

Opracował
Piotr Szyszko
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Wszechobecna nosemoza Zdjęcie: macrofotografia, freepik. Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje, że...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 10-08-2020

W Sopocie rosną łąki kwietne Zdjęcie: korkoa, freepik. W tym roku...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 10-08-2020

Pszczoły zamieszkały w ścisłym centrum Rzeszowa. Powstała #PASIEKAwSercuMiasta! Zdjecie: Paulina...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-08-2020

Miód nektarowo-spadziowy Zdrowy miks – czyli miód nektarowo-spadziowy. Miód ten...

Kupuj polski miód

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 04-08-2020

Piękna akcja rosyjskich pszczelarzy Zdjęcie: user15145147, freepik. Miód dla weterana to...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 04-08-2020

Apilandia zaprasza na Wielki Dzień Pszczół! Zdjęcie: Apilandia. Interaktywne Centrum Pszczelarskie...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 03-08-2020

Mniej miodu – wyższa cena Zdjęcie: newfabrika. Mogliśmy się tego spodziewać...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 03-08-2020

Pyłek pszczeli Zdjęcie: Pyłek kwiatowy. Wydawnictwo Pasieka. Wszystkie prawa zastrzeżone. Z...

Kupuj polski miód

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 31-07-2020

Miód nawłociowy Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka. Najpóźniejszy z miodów. Jego pozyskanie wymaga...

Kupuj polski miód

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 31-07-2020