fbpx

NEWS:

Prawo rozwoju rodziny pszczelej, cz. 2.

W poprzedniej części artykułu zamieszczonej w nr 6/2008 „Pasieki” pisaliśmy o tym, jak wykorzystać wczesne pożytki, co jest ważne, aby osiągnąć maksymalne zbiory. Bardzo ważny jest odpowiedni rozwój rodziny pszczelej. Aby był on zapewniony, trzeba wziąć pod uwagę cztery czynniki: pokarm (węglowodany), białko, wodę i ciepło. Poniżej przedstawiamy trzy z nich. Ostatni czynnik oraz podsumowanie rozważań na ten temat zamieścimy w numerze 2/2009 „Pasieki”.

Węglowodany

Węglowodany, czyli mód, przerobiony syrop, syrop świeży lub nektar. Nie wnikając głębiej w wartości użytkowe dla pszczół wymienionych pokarmów warto zwrócić uwagę na ich ilość w poszczególnych ulach oraz na tempo ich uzupełniania. Obserwując pasieki wielu pszczelarzy łatwo można zauważyć, że występują pomiędzy nimi znaczne różnice w ilości zapasów w rodzinach tej samej wielkości. Zdarzają się nieraz różnice wielokrotne. W każdym przypadku pszczoły jednak przeżyją. Można żartobliwie zapytać: ale co to za życie? Spektakularnym, skrajnym przykładem w naszej pasiece były dwie rodziny, które do końca lotów jesiennych nie przerywały rabowania cudzych pszczół. Nie było to pożądane między innymi ze względów sanitarnych. Doszliśmy do optymistycznego wniosku, że te rodziny same się skasują, ponieważ zalały plastry do ostatniej komórki i nie mają gdzie się uwiązać. Rzeczywistość była inna. Nie tylko dobrze przezimowały, ale na wiosnę zaczęły się bardzo szybko rozwijać. Skoro tak się zdarzyło, to zaczęliśmy odsklepiać im zapasy. Zużyły wszystko i na akacji były najlepsze w pasiece, a więc nie tylko dobrze rabowały, ale i dobrze pracowały.

To doświadczenie pozwoliło nam zweryfikować ilość zapasów na każdej ramce przed zimą i na wiosnę. Jako dygresję podaję, że na zimę warto pozostawić na każdej małej ramce (warszawskiej, Langstrotha, wielkopolskiej) 2 kg zapasu, a na ramce dużej (warszawskiej poszerzanej, Dadanta) – 2,5 kg. Natomiast na wiosnę, po przeglądzie, w każdej małej ramce powinno być co najmniej 0,8 kg zapasu (średnio), a na ramce dużej 1,2 kg. Ilość zapasów pozostawionych w ulu ma istotny wpływ na tempo czerwienia matki. Oznacza to, że pszczoły też na swój sposób „rozumują” i oceniają swoją sytuację „ekonomiczną”, od której będzie zależało tempo rozwoju.

Oczywiście odsklepianie zapasów jest bardzo korzystne. Oznacza to, że w miarę ubywania zapasów, jeżeli pszczoły nie przynoszą odpowiedniej ilość nektaru, należy je dokarmiać tak, aby wymieniona ilość pokarmu była utrzymywana. Dopuszczamy do zmniejszenia się zapasów w ulu dopiero przed spodziewanym wziątkiem. Również znaczącym parametrem jest tempo uzupełniania zapasów. Podanie nawet dużej porcji syropu w podkarmiaczce, którą pszczoły szybko opróżnią, nie jest tym samym, co podanie tej ilości w dozowniku, np. słoju typu twist z małą ilością otworów (kilka). Pszczoły będą to wybierały wielokrotnie dłużej, co stworzy złudzenie wziątku. Wpływ na tempo rozwoju jest wyraźny. Tą metodą przy odpowiednim doświadczeniu można doprowadzić w każdym ulu do całkowitego zużycia zapasów, przy jednoczesnym utrzymaniu dobrego tempa rozwoju. Tak się dzieje wtedy, gdy nowy pokarm jest podawany w sposób ciągły, ale jego ilość jest niewystarczająca do pokrycia bieżących potrzeb i wtedy pszczoły zużywają zapasy. Ma to istotne znaczenie ze względu na czystość przyszłego miodu.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Jerzy Tombacher


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Martyna Walerowicz WIADOMOŚCI Z KRAJU I ZE ŚWIATA Sprawdź też inne...

Pasieka 5/2020

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-08-2020

5 WYDARZENIA Sprawdź też inne tagi na www.pasieka24.pl INNOWACJE PASIECZNE | APIKULTURA

Pasieka 5/2020

Cinal Jakub - avatar Cinal Jakub, 11-08-2020

Małgorzata Bieńkowska 6 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne...

Pasieka 5/2020

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 11-08-2020

Poznań po raz kolejny działa dla pszczół Zdjęcie: MPK Poznan...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-08-2020

Anna Sierpińska 10 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne tagi na...

Pasieka 5/2020

Sierpińska Anna - avatar Sierpińska Anna, 11-08-2020

Aneta A. Ptaszyńska 14 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne tagi...

Pasieka 5/2020

Ptaszyńska Aneta - avatar Ptaszyńska Aneta, 11-08-2020

Marta Burzyńska 20 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne tagi na...

Pasieka 5/2020

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 11-08-2020

Monika Leleń 26 NAUKA W PASIECE Sprawdź też...

Pasieka 5/2020

Leleń Monika - avatar Leleń Monika, 11-08-2020

Michał Piątek 32 MIODOBRANIE | BADANIE MIODU |...

Pasieka 5/2020

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 11-08-2020