fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 6

Konferencja „Nauka praktyce” w Lublinie

Gigantycznym sukcesem okazała się Naukowa Konferencja Pszczelarska dla otoczenia społeczno-gospodarczego „Nauka praktyce”, która zgromadziła ponad 700 osób! W jej trakcie odbyło się 20 wykładów i miała miejsce oficjalna premiera książki „Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej” Anety Stracheckiej i Martyny Walerowicz.

Darmowa konferencja rozpoczęła się o 10:00 rano 19.01.2023 r. O nietypowym dniu wydarzenia (czwartek) zadecydowała chęć połączenia premiery książki z Międzynarodową Konferencją Pszczelarską w Pszczelej Woli, która zaczynała się następnego dnia.

Konferencję prowadził prof. Jerzy Demetraki-Paleolog i Milena Jaremek. Po laudacji książki na scenę zaproszono Tomasza Łysonia (firma Lyson) i Rafała Krawczyka (Bee & Honey – Wydawnictwo Pasieka), którzy opowiedzieli o sukcesie „Anatomii” na międzynarodowym kongresie pszczelarskim Apimondia. Wtedy właśnie publikacja zdobyła srebrny medal w kategorii książki naukowe i okołonaukowe. By nakreślić widzom, dlaczego akurat to wydanie otrzymało nagrodę, Martyna Walerowicz wygłosiła krótki wykład, w którym opowiedziała o kilku ciekawych elementach pszczelego ciała, a także pokazała, jakie ryciny i zdjęcia można znaleźć w książce.

Po podziękowaniach skierowanych do wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania konferencji oraz po krótkim rozdawaniu autografów przez autorki książki, rozpoczęły się wykłady. W sumie było ich aż 20. Skróty wybranych wystąpień możecie przeczytać na naszym portalu pasieka24.pl.

Podczas panelu dyskusyjnego, który ze względu na ramy czasowe miał okrojoną formę, prelegenci dyskutowali o tym, jak dotrzeć z nauką do praktyków. Poruszono kwestie trudności weryfikacji wiedzy w Internecie, potrzeby przekazywania informacji przez naukowców w klarowny sposób, czy uświadomienia ludziom, by opierali poszukiwania naukowe na kilku źródłach.

– Nic nie zastąpi spotkań na żywo, to jest szansa dyskusji, my, naukowcy jesteśmy dla państwa, nie bójcie się zadawać nam pytań – zachęcała Aneta Strachecka.

Naukowczyni po zakończeniu panelu złożyła płynące z serca podziękowania nie tylko dla firm i współpracowników, lecz także dla współautorki „Anatomii” i dla swojej rodziny, która ma niewidoczny (na pierwszy rzut oka) wkład w jej sukces naukowy. Skierowała również słowa podziękowania do Tomasza Łysonia, który od początku wspierał organizację konferencji. Prezes firmy Lyson przyjechał tego dnia do Lublina, mimo że miał urodziny. Cała sala oraz zespół Pieśni i Tańca „Jawor” odśpiewali mu „sto lat”. W taki sposób zakończyła się oficjalna część konferencji, po której miał miejsce występ wspomnianego zespołu prezentującego tańce i piosenki ludowe. Po części dla duszy odbyła się część dla ciała – bankiet, w którym dzięki wsparciu sponsorów każdy mógł wziąć udział za darmo.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"