fbpx

NEWS:

WYDARZENIA

Edukacja pszczelarska najmłodszych

Edukacja ekologiczna powinna być powszechnie dostępna dla dzieci już od najmłodszych lat. Należy stwarzać warunki do praktycznego udziału w zajęciach edukacyjnych promujących ochronę przyrody oraz nabywania wiedzy o naturze w sposób praktyczny.

Sporo szkół i przedszkoli ogranicza się wyłącznie do lekcji teoretycznych, a przecież obecnie są ogromne możliwości na organizację wyjazdów edukacyjnych.

Pasieka nr 89 (IMG_2151)
fot.© Łukasz Przybył

Dzieci można edukować w sposób ciekawy, będący dla uczniów wyzwaniem i który pozostawia w głowach mnóstwo wiedzy. Dobrym przykładem są zajęcia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie lub w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Jest również miejsce, które od roku 2016 przyciąga coraz liczniejsze grupy szkolne. Pasieka Edukacyjna - Skrzydlaci Przyjaciele funkcjonująca przy Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.

Projekt ten zrzesza kilkunastu młodych pszczelarzy, którzy mówią o sobie tak:

„Pszczelarstwo to nasze hobby, pasja i sposób na życie. Darzymy pszczoły ogromnym szacunkiem, a ginięcie zapylaczy traktujemy jako spory problem dla przyszłości świata jaki znamy. Chcemy więc zarażać was tą wspaniałą pasją, pokazać jak żyją pszczoły, co robią, co im zawdzięczamy i zademonstrować pracę pszczelarza.

Naszym celem jest edukacja dzieci i młodzieży, jednocześnie samemu rozwijając umiejętności w prowadzeniu pasieki. Jesteśmy grupą osób, które wspólnie opiekują się kilkoma rodzinami pszczelimi na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Każdy może się przyłączyć do prac wykonywanych przy ulach. Dysponujemy ochronnymi strojami pszczelarskimi oraz niezbędnym wyposażeniem. Wspólnie prowadzimy przeglądy uli, pomagamy sobie nawzajem i wspieramy swoją wiedzą. W sposób zintegrowany prowadzimy karmienie rodzin, leczenie i wymianę matek pszczelich.

W okresie lotów godowych wystawiamy uliki weselne, którymi zasilamy ule oraz odkłady.”

Pasieka Edukacyjna ma charakter społeczny - jest przedsięwzięciem crowdfundingowym, tj. finansowanym ze środków prywatnych osób, założycieli pasieki oraz wolontariuszy. Pszczelarze nie korzystają ze środków publicznych, nie są finansowani przez Śląski Ogród Botaniczny i nie są powiązani z żadnym związkiem pszczelarskim.

Pasieka położona jest w malowniczym ogrodzie botanicznym na terenie dwóch pasieczysk – Sośnia Góra oraz Fiołkowa Góra. Są to tereny podmiejskie pomiędzy wsią Bujaków, a Mikołowem, położone ok. 20  km od Katowic. Teren ten zapewnia ogromne ilości nektaru dostępnego przez cały sezon oraz doskonałą infrastrukturę do prowadzenia zajęć edukacyjnych przez cały rok.

Jednocześnie położenie pasieki jest na tyle przystępne, że każdy mieszkaniec Śląska jest w stanie dotrzeć tam w ciągu kilkudziesięciu minut.

Pasieka nr 89 (IMG_5492 1)
fot.© Łukasz Przybył

Na terenie pasieki prowadzone są kilka razy do roku ogólnodostępne i bezpłatne warsztaty edukacyjne dla całych rodzin. W ramach współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym wolontariusze pasieki są współorganizatorami imprez Śląskiego Kalendarza Ekologicznego.

Są również organizowane zajęcia edukacyjna na specjalne zamówienie dla przedszkoli, szkół, liceów oraz kółek ekologicznych.

Najczęściej wybierane są zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli przy otwartych ulach, z których korzystają szkoły z całego województwa śląskiego. Lekcje dostosowane są do wieku dzieci i są prowadzone w pasiece. Dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w wykonywaniu przeglądu rodzin pszczelich, dowiadują się o życiu pszczół, zapylaniu roślin, ochronie owadów zapylających oraz o procesie powstawania miodu.

Zapewnione są stroje pszczelarskie i przeszkolenie bhp. Zajęcia odbywają się w maju, czerwcu i do połowy września. Warsztaty “Co robią pszczoły zimą?” prowadzone są w styczniu i lutym, dla dzieci i dorosłych w każdym wieku.

Zajęcia są dostępne również dla osób niepełnosprawnych.

W pasiece edukacyjnej są także rodziny pokazowe w specjalnie przygotowanych szklanych ulach. Umożliwiają one całoroczną obserwację pszczelej rodziny, a pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego mogą prowadzić przy nich zajęcia edukacyjne bez udziału pszczelarza.

Pasieka Edukacyjna - Skrzydlaci Przyjaciele angażuje się także w propagowanie pszczelarstwa miejskiego. Stara się je rozpowszechnić na Śląsku. Co roku organizowane są wykłady i warsztaty edukacyjne dla nowych i bardziej doświadczonych pszczelarzy, w czasie których wolontariusze starają się rozpowszechniać ideę stawiania uli na terenie miast, na dachach biurowców i w przydomowych ogródkach.

Wykłady prowadzone są również poza Śląskim Ogrodem Botanicznym.

Każdego roku w czerwcu, Pasieka Edukacyjna wspólnie z firmą Łysoń organizują Wielkie Ogrodowe Miodobranie. Przywozimy do Ogrodu Czerwonego (Fiołkowa Góra) sprzęt pszczelarski – miodarkę, stół do odsklepiania, wiadra, odstojniki, sita itd.

Następnie przy udziale dzieci, ubrani w stroje pszczelarskie, udajemy się do pasieki, gdzie pożyczamy od pszczół ramki z miodem. Dzieci samodzielnie odsklepiają komórki, wkładają ramki do miodarki, którą następnie uruchamiają.

Po tym wszystkim wypływa wreszcie długo oczekiwana słodka nagroda. Każdy uczestnik tego święta może skosztować świeżego miodu, jeszcze ciepłego, który kilka minut wcześniej opuścił stojące w pobliżu ule.

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach pszczelarskich na terenie Pasieki Edukacyjnej - Skrzydlaci Przyjaciele. 

Więcej informacji oraz możliwość zapisów dostępne są na stronie internetowej: pasiekaedukacyjna.pl

Łukasz Przybył


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Jak się kwiat śpieszy… Zdjęcie: Freepik. …to pszczoła się nie cieszy...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 02-08-2021

Wytrute pszczoły w Świeciu Zdjęcie: Marcin Kaliszewski W Świeciu (kujawsko-pomorskie), ktoś...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 30-07-2021

Zwycięzca konkursu o 5000 zł! Po wielu perypetiach dostaliśmy zdjęcia...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 29-07-2021

Bombowe pszczoły Zdjęcie: Facebook Girl Next Door Honey. Pszczoły potrafią zawiązać...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 28-07-2021

Pszczoły na orbitę! Zdjęcie: Pixabay. Grafikę przygotował Grzegorz Kosek. Pszczoły pierwszy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-07-2021

Harmonogram Dni Otwartych w Zgorzelcu 2021! Zdjęcie: Freepik. Już dziś zapraszamy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-07-2021

Skansen miodem i ziołami pachnący Zdjęcie: Mariusz Chojnacki. Za nami „Słodka...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-07-2021

Wadowice Miodem Płynące Zdjęcia: Apikultura. Wadowice Miodem Płynące – impreza plenerowa...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-07-2021

Historia na skale, czyli wizerunek pierwszego pszczelarza Zdjęcie: European Association of...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-07-2021