fbpx

NEWS:

Rok w ekologicznym ogrodzie

Jakże wspaniałe są ogrody Polaków! Te płaskie, rzadkie trawniki! Te tuje wyniosłe! Te pnie po wyciętych lipach! Doprawdy szczyt estetyki!

No dobrze, koniec ironizowania. Nie każdy musi mieć ogród pełen zróżnicowanej flory, bo też nie każdy po prostu lubi spędzać czas pielęgnując rośliny. Faktem jest jednak, że jeżdżąc po Polsce, można zaobserwować podwórza, po których widać, że właściciel starał się zrobić coś ze swoim otoczeniem, ale nie do końca wiedział, jakie są podstawowe zasady planowania ogrodów i ich pielęgnacji.

K2000 - Jak prowadzic ekoogród

Osobiście wolę zaniedbane, dzikie ogrody z powykręcanymi pniami jabłoni, gdzie mniszek ściele się gęsto, a w kopach liści żerują jeże. Minimalne walory estetyczne (chociaż przecież o gustach się nie dyskutuje) są zastępowane potężnym walorem ekologicznym, również dla pszczół.

Pszczoły, podobnie jak ludzie, by dobrze się rozwijać, muszą mieć zróżnicowaną dietę. Do prawidłowego rozwoju potrzebują białek, witamin i tłuszczów (których dostarcza im pyłek), a także cukrów (których dostarcza im miód). Niebagatelny wpływ na zdrowie owadów mają również metabolity wtórne roślin, takie jak olejki eteryczne i barwniki.

W przypadku pszczół miodnych, o których najwięcej mówi się w ostatnich latach i są jednymi z najlepiej przebadanych gatunków owadów, korzystanie z ubogiej bazy pożytkowej powoduje skrócenie życia zbieraczek, ograniczenie zasięgu lotów, asymetrię skrzydełek, a także niedorozwój gruczołów ślinowych i jajników. W dodatku pszczoły spożywające ubogie posiłki są mniej odporne na choroby. W ekstremalnych sytuacjach głód zmusza pszczoły do kanibalizmu larw.

Zdziczałe ogrody to stołówka dla zwierząt, a jeśli mamy ule – potężne wsparcie dla naszych robotnic. Jednak takie ogrody niekoniecznie przynoszą bezpośrednie korzyści właścicielowi. Człowiek staje wtedy przed dylematem – pszczoła czy roślina?

Jak to połączyć? Jak zaplanować i prowadzić ogród tak, by był on ostoją dla pszczół i dla ogrodnika? By przynosił owoce i zioła albo chociaż nie wymagał dużych nakładów pracy?

W tym kalendarzu krok po kroku poprowadzę was przez planowanie i pielęgnację ogrodu przyjaznego przyrodzie – niezależnie, czy dysponujesz ogródkiem działkowym w najcieplejszym miejscu w Polsce, czy placem na Suwałkach. W książce przedstawiłam takie rośliny, które przynoszą bezpośrednie korzyści zarówno owadom, jak i ludziom. Dlatego nie opisywałam dokładnie pielęgnacji wszystkich popularnych roślin ozdobnych, ponieważ często mają one indywidualne wymagania, a oprócz ładnego wyglądu niewiele wnoszą do naszych ogrodów.

Podczas czytania możecie mi zarzucić, że faworyzuję niektóre gatunki roślin – to prawda. Opisuję przede wszystkim sposób uprawy tych najbardziej popularnych, dlatego częściej znajdziecie informację o pomidorach niż bakłażanach. Postanowiłam wybrać rośliny i ciekawostki, które trafią do jak największej grupy odbiorców, a przede wszystkim dla laików, którzy chcieliby zacząć uprawiać ogród, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać i co robić w kolejnych miesiącach.

PS w listach na początku każdego rozdziału radzę stawiać krzyżyki przy zadaniach ołówkiem, ponieważ czynności są takie same w każdym roku i spis może się przydać w następnych latach.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"