fbpx

NEWS:

Lipiec

To najcieplejszy miesiąc w roku. Dzień pracy pszczoły wciąż jest bardzo długi, a statystycznie wysoka ilość opadów atmosferycznych występujących w tym okresie zapewnia roślinom dobre warunki do nektarowania. Czasem też pojawiają się większe skupiska mszyc, które dają pszczołom pożytek spadziowy.

Praca na wolniejszych obrotach

Zdarza się jeszcze w lipcu, że z pasieki wychodzą pojedyncze rójki. Dzieje się to jednak sporadycznie i w zasadzie wyłącznie wtedy, gdy wystąpi splot niesprzyjających wydarzeń. Rozwój pszczelich społeczności nie jest tak dynamiczny, a powszechnie występujący w Polsce pożytek lipowy absorbuje uwagę owadów w taki sposób, że właściwie nic więcej nie jest w stanie ich zainteresować.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówTe pochodzące z wychowu na przełomie kwietnia i maja są często wykorzystywane do tworzenia wczesnych odkładów. Przeważnie jednak ustępują wartością użytkową matkom urodzonym w lecie w bardzo silnych rodzinach, nie mówiąc już o tych, które pochodzą z cichej wymiany.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Trzecie miodobranie

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówMiód lipowy

Barwa:

od zielonkawo-żółtej do jasnobursztynowej. Po skrystalizowaniu zmienia zabarwienie na biało-żółte do złocistego.

Smak:

od słodkiego, przez słodko-ostry, ostry, do lekko gorzkiego, charakterystyczny, lekko szczypiący w język.

Zapach:

charekterystyczny, przypominający zapach kwiatu lipy.zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Miód ten jest polecany również w schorzeniach układu nerwowego, stresie i bezsenności.

Miód gryczany

Jest najlepszy do wyrobu miodów pitnych. Polska Norma dopuszcza ja jego powierzchni warstwę płynnego miodu. Uznawany jest za najbogatszy w enzymy polski miód.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówSprawdza się w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i układu krążenia, zwłaszcza na podłożu miażdżycowym. Miód gryczany polecany jest w leczeniu nerwicy serca i żołądka. Poza tym odgrywa ważna rolę jako lek ochraniający i odtruwający wątrobę.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Dobry moment na początek zbioru propolisu

Najlepszym miesiącem na gromadzenie propolisu wedle mojej oceny jest sierpień, ale w lipcu pszczoły już wyraźnie chętniej oblepiają poławiacz. Niektórzy pszczelarze intensywnie odławiający propolis specjalne kraty zakładają na ule już w drugiej połowie maja.zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Wykorzystanie odkładów czasowych

Te młode rodziny tworzone są w kilku celach. Można je wykorzystywać do gromadzenia pewnych, niezbyt znaczących ilości obnóży pyłkowych. W tych małych, rachitycznych rodzinach wiele zbieraczek lata po pyłek, gdyż jest on potrzebny do jak najszybszego wychowu młodej pszczoły do wzmocnienia siły rodziny.

Poławiacz pyłku założony na stałe sprawi, że znaczna część tego urobku trafi do szuflady, ale niezbędną do harmonijnego rozwoju społeczności ilość obnóży zbieraczki i tak przemycą do gniazda. Obnóża po wysuszeniu w odpowiednich warunkach termicznych zachowują przydatność do spożycia przez długie miesiące i stanowią ciekawe uzupełnienie oferty handlowej gospodarstwa pasiecznego.zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Rodziny te lepiej jest połączyć z odkładani czasowymi, które już posiadają odpowiednio duże zapasy pokarmu. Przy okazji dokonuje się wymiana matek na młodsze. Odkłady czasowe podlegały także całorocznemu leczeniu warrozy, a więc wchodzące w czas zimowego spoczynku rodziny pszczele po połączeniu są bardzo silne, zdrowe i zakarmione.

Michał Piątek

Propolis

Propolis potocznie nazywany kitem pszczelim jest żywicowatą, lepką substancją produkowaną przez pszczoły i stanowiącą połączenie woskowatej wydzieliny owadów z żywicą zebraną z roślin. Aktywność biologiczna propolisu zależy głównie od zawartych w nim bioflawonoidów i ich roślinnych prekursorów.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Propolis atakuje wirusy doprowadzając do ich zniszczenia. Przyjmowanie antybiotyków należy łączyć z przyjmowaniem propolisu, ponieważ zwiększa on ich działanie. Propolis wykazuje silne działanie odnawiające tkanki chrzęstnej, łącznej, miękkiej oraz kostnej zębowej.

Propolis ma właściwości rekonstrukcyjne naczyń krwionośnych przez wpływ na ściany naczynia oraz na płynącą w nich krew, zwalcza odczyn zapalny w obrębie żył. Propolis niweluje możliwość działania złego cholesterolu na organizm, utrudnia przyklejanie się zakrzepów do ściany naczynia.zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Preparaty te oczyszczają ranę z martwych tkanek, przyczyniają się do szybszego zbliznowacenia rany, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W przypadku leczenia oparzeń ujawniono dużą skuteczność terapeutyczną oraz wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową i odnawiającą propolisu, szybkim gojeniu się ran i blizn oraz tworzeniu nowych tkanek przy jednoczesnym braku skutków ubocznych.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

  • Maść propolisowa.

    Odparowywać 100 ml nalewki propolisowej w łaźni wodnej (naczynie z nalewką wstawić do drugiego z gorącą wodą) aż do uzyskania gęstego płynu. Następnie dodać około 100 g wazeliny, dobrze wymieszać. Stosować na oparzenia, odmrożenia, skaleczenia, rany, wrzody, czyraki, odleżyny - nakładać na chore miejsca cienką warstwę maści dwa razy dziennie.
  • Propolis na nagniotki, odciski.

    Odpowiednią do wielkości odcisku ilość propolisu (1-3 g) rozgnieść w palcach dla uzyskania dużej plastyczności. Następnie nałożyć cienki plaster propolisu na odcisk i zabandażować. Po kilku (3-4) dniach zdjąć opatrunek a z nim nagniotek. Zalecane jest przed nałożeniem propolisu, dobrze odcisk wymoczyć w osolonej, gorącej wodzie, aby zmiękczyć nagniotek.
  • Celina Habryka


    Porady Pasieczne