fbpx

NEWS:

Wielki poradnik pasieczny

4. Tak wyglądał raj, czyli urządzenie pasieczyska

Pasieczysko, czyli miejsce, w którym są ustawione ule z pszczołami musi spełniać kilka istotnych warunków. Przede wszystkim musi zapewniać optymalne warunki dla bytowania pszczół. Oprócz tego powinno umożliwiać łatwą obsługę rodzin pszczelich.

Wielki poradnik pasieczny: Fot.© Krzysztof Kasperek

Koniecznie musi być tak zorganizowane, by pszczoły nie sprawiały kłopotów znajdującym się w pobliżu ludziom. Do tego powinno przekazywać walory estetyczne, by pracujący na nim pszczelarz czuł się komfortowo, a na odwiedzających gościach robiło dobre wrażenie.

W polskich pasiekach ule na ogół są ustawione na wolnym powietrzu, właśnie na pasieczysku, zwanym też toczkiem. Rzadko spotyka się ule w pawilonach wędrownych lub stacjonarnych albo pod daszkiem, nazywanym ostrzeszkiem, który to sposób stosowany jest w amatorskich pasiekach w Niemczech, Czechach i Austrii.

Ponieważ pszczoły błądzą, ule powinny być ustawione jak najdalej od siebie, co z oczywistych względów nie zawsze jest możliwe. Dla pszczelarza wygodne jest ustawienie uli w regularnych rzędach, ułatwiające obsługę i identyfikację rodzin, ale zwiększające błądzenie pszczół.

Wielki poradnik pasieczny: Fot.© Milan Motyka

Ule powinny być posadowione solidnie, by nie przechylały się i nie przewracały. Mogą stać na pojedynczych podstawkach albo podstawach zbiorowych, wykonanych z drewnianych belek lub metalowych czy betonowych dźwigarów. Ule można ustawiać po cztery na paletach, każdy skierowany wylotkiem w inną stronę.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pasieka stacjonująca w lesie może być niepokojona przez dzikie zwierzęta. Największe szkody, zwłaszcza zimą, czynią ptaki oraz kuny. Dotyczy to zwłaszcza uli wykonanych z tworzyw sztucznych oraz słomianych. Głodne zwierzęta będą się dobierać do pszczół i mogą całkowicie zniszczyć ule.

Wielki poradnik pasieczny: Ule zniszczone przez dzięcioła. Fot.© Milan Motyka

Dlatego w pasiekach leśnych lepiej użytkować ule wykonane z solidnego drewna. Daszki należy zabezpieczyć przed zrzuceniem przez kuny.

Kolor, na jaki pomalowane są ule ma znaczenie tylko estetyczne. Nie wpływa na wysokość produkcji pasiecznej, nie zapobiega też błądzeniu pszczół. Niektórzy pszczelarze malują ule na biało, co ma zapobiegać ich nagrzewaniu się pod wpływem silnej operacji słońca.

Wielki poradnik pasieczny: Mimo ustawienia w pasiece najbardziej wymyślnego poidła część pszczół będzie poszukiwać wody w innych miejscach: kałużach, stawach, strumyczkach. Fot.© Milan Motyka

Należy jednak zwrócić większą uwagę na ustawienie pasieki w miejscu lekko zacienionym niż poszukiwać tego rodzaju rozwiązania.

Ważnym elementem wyposażenia pasieki jest poidło dla pszczół. Poidło ustawiamy w pierwszy wiosenny dzień, a zabieramy po ustaniu lotów pszczół pod koniec września. Pszczoły potrzebują dużo wody, zwłaszcza w okresie wzmożonego wychowu czerwiu.

Obecność pszczół na poidle jest dla pszczelarza wskaźnikiem występowania pożytku. Gdy pszczoły przynoszą do gniazd dużo nektaru, to woda w nim zawarta wystarczy na zaspokojenie potrzeb związanych z rozwojem rodziny. Jeśli pożytek się skończy, licznie korzystają z wody w poidle.

Wielki poradnik pasieczny: Fot.© Milan Motyka

Najlepsze poidło to takie, w którym woda powoli spływa cienką stróżką po nasłonecznionej powierzchni. Promienie słoneczne wtedy wodę ogrzewają i odkażają. Często rolę poidła pełni zlokalizowane w pobliżu domu pszczelarza oczko wodne.

Mimo ustawienia w pasiece najbardziej wymyślnego poidła część pszczół będzie poszukiwać wody w innych miejscach: kałużach, stawach, strumyczkach.

Wielki poradnik pasieczny: Poidło w pasiece. Fot.© Milan Motyka

Każda pasieka postawiona na nowym miejscu powinna być zgłoszona do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Ten sam obowiązek dotyczy pasiek wędrownych, stacjonujących na pożytkach dłużej niż 10 dni. Każda pasieka przed wywiezieniem na odległość większą niż 50 km powinna uzyskać świadectwo zdrowotności wydane przez tego samego lekarza.


Wielki poradnik pasiecznyCzym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Martyna Walerowicz WIADOMOŚCI Z KRAJU I ZE ŚWIATA Sprawdź też inne...

Pasieka 5/2020

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-08-2020

5 WYDARZENIA Sprawdź też inne tagi na www.pasieka24.pl INNOWACJE PASIECZNE | APIKULTURA

Pasieka 5/2020

Cinal Jakub - avatar Cinal Jakub, 11-08-2020

Małgorzata Bieńkowska 6 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne...

Pasieka 5/2020

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 11-08-2020

Poznań po raz kolejny działa dla pszczół Zdjęcie: MPK Poznan...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-08-2020

Anna Sierpińska 10 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne tagi na...

Pasieka 5/2020

Sierpińska Anna - avatar Sierpińska Anna, 11-08-2020

Aneta A. Ptaszyńska 14 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne tagi...

Pasieka 5/2020

Ptaszyńska Aneta - avatar Ptaszyńska Aneta, 11-08-2020

Marta Burzyńska 20 NAUKA W PASIECE Sprawdź też inne tagi na...

Pasieka 5/2020

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 11-08-2020

Monika Leleń 26 NAUKA W PASIECE Sprawdź też...

Pasieka 5/2020

Leleń Monika - avatar Leleń Monika, 11-08-2020

Michał Piątek 32 MIODOBRANIE | BADANIE MIODU |...

Pasieka 5/2020

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 11-08-2020