fbpx

NEWS:

Akcja plakatowa: Rolniku nie truj pszczół

Stosowanie środków ochrony roślin niesie ze sobą wiele zagrożeń dla owadów zapylających, w tym dla pszczół miodnych. W praktyce ich stosowania popełnianych jest wiele błędów, np. niezachowanie ostrożności, nieodpowiednia pora oprysku (w trakcie lotów pszczół) i w czasie pełni kwitnienia rośliny, dawkowanie większe niż jest to zalecane przez producenta, stosowanie kilku preparatów w jednym oprysku czy wybieranie bardziej toksycznych. W tym kontekście konieczne staje się podejmowanie działań służących ochronie owadów zapylających i kreowania postaw przyjaznych pszczołom. Krótki zarys wiedzy opracowaliśmy w formie plakatu, który jest dołączony do tego numeru „Pasieki”.

Akcja Rolniku nie truj pszczółPobierz plik pdf z plakatem do druku.

Czytelniku, teraz zwracamy się do Ciebie z ogromną prośbą. Nie zostawiaj tego plakatu w swoim numerze pisma albo półce, a prosimy, abyś go w kwietniu lub początkiem maja wywiesił np. na tablicy ogłoszeń we wsi, w urzędzie miasta lub gminy, starostwie, placówkach terenowych ARiMR, na terenie rodzinnych ogrodów działkowych itd.

W urzędach wystarczy taki plakat przekazać do punktów informacyjnych z prośbą o wywieszenie. Każde miejsce, gdzie rolnicy, sadownicy czy ogrodnicy mogą mieć styczność z plakatem, będzie dla niego odpowiednie.

Do Redakcji „Pasieki” corocznie zwracają się załamani pszczelarze, którzy stracili pszczoły na skutek nieumiejętnego stosowania środków ochrony roślin. Najczęściej do takich zdarzeń dochodzi na plantacjach rzepaku. Dochodzenie swoich praw i ukaranie winnego zawsze w takich przypadkach jest bardzo trudne, kosztowne i czasochłonne.

Plakat

Bardzo ważne jest zatem zapobieganie tego typu sytuacjom, informowanie i przypominanie, że tego typu środki eliminują nie tylko chwasty i rożnego rodzaju szkodniki, lecz również pszczoły i inne owady zapylające, zmniejszając przez wytrucia i podtrucia także plony (a więc i dochody) osób prowadzących działalność rolniczą.

Plakaty powstały z inicjatywy Górnołużyckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy w Zgorzelcu oraz Redakcji Czasopisma „Pasieki”. Akcja została sfinansowana w znacznej mierze z 1% podatku dochodowego przekazanego w 2016 r. przez podatników w zeznaniach podatkowych Górnołużyckiemu Stowarzyszeniu Pszczelarzy w Zgorzelcu, jedynej w Polsce pszczelarskiej organizacji, która takie wsparcie może otrzymywać.

Akcję również wsparły: Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „Polanka”, Koło Pszczelarzy w Głubczycach, Rejonowe Zrzeszenie Pszczelarzy w Oławie, Miodni.pl, P.P. Tomasz Łysoń, Łysoń Sp. z o.o., Hurtmot - Mirosława Chmurska, Massivholz-Tischler, ProBiotics (Dolnośląskie Centrum Mikroorganizmów), Stanpol, VET-ANIMAL, Wydawnictwo PRESS-FORUM, Związek Pszczelarzy Ziemi Przemyskiej, TTM, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu, Allepszczoła - Wojciech Woś, Śląski Związek Pszczelrzy w Katowicach, Pasieka Mellifera Maria Gembala.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udzielone wsparcie akcji.

Osoby i organizacje, które we własnym zakresie chcą dokonać dodruku plakatu, mogą zwrócić się do redakcji o przekazanie pliku przygotowanego specjalnie do wydruku w drukarniach w formacie pdf. Będzie on również dostępny do pobrania na stronie internetowej pisma www.pasieka24.pl

Sponsorom, podmiotom wspierającym, czytelnikom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nagłośnić problem wytruwania pszczół i w ten sposób wspierają pszczelarstwo i środowisko serdecznie dziękujemy!

Emil Mariusz Szymański
Teresa Kobiałka


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"