Ogród wodny przyjazny pszczołom

Każdy żywy organizm do normalnego funkcjonowania potrzebuje wody. W zależności od gatunku, zapotrzebowanie na wodę bywa różne, a w przypadku pszczoły miodnej jest ono dość duże. Rocznie rodzina pszczela zużywa 35-50 l wody, a w ciągu dnia zapotrzebowanie może sięgać 50 g.

Rodzina pszczela najwięcej wody potrzebuje wiosną, kiedy matka pszczela intensywnie czerwi<.


Ryc. 1. Oczko wodne dla pszczół

Zbieraniem i dostarczaniem wody do gniazda zajmują się zbieraczki (fot. 1.). Przynoszą one do gniazda tylko tyle wody, ile potrzebuje rodzina na bieżące potrzeby. Transportują ją w wolu i po przybyciu do ula przekazują karmicielkom lub młodym robotnicom, które nie opuszczają gniazda.

Woda w gnieździe jest wykorzystywana nie tylko do rozcieńczania miodu zgromadzonego w plastrach i zaspokajania bieżących potrzeb organizmu. W czasie dużych upałów służy do obniżania temperatury gniazda i zwiększania wilgotności powietrza.

Robotnice rozpoczynają loty po wodę po pierwszym oblocie wiosennym i kontynuują je aż do jesieni. Ważne jest, aby w tym okresie pszczoły miały stały do niej dostęp. Po odnalezieniu źródła wody robotnice przyzwyczajają się do niego. Jeśli w poidle zabraknie wody poszukują innych źródeł.

Pszczoły mogą korzystać z wody zanieczyszczonej odchodami zwierząt gospodarskich czy też innych ścieków. Jest to niebezpieczne, gdyż łatwo w ten sposób o zanieczyszczenie miodu i zawleczenie do ula groźnych chorób.

Dlatego woda w poidle powinna być czysta w ciągu całego sezonu. Należy również zadbać o bezpieczeństwo pszczół podczas korzystania z poidła, tak, aby się w nim nie topiły. Bezpieczne miejsce do lądowania można stworzyć np. poprzez ułożenie kamieni w zbiorniku z wodą.


Fot. 1. Pszczoła pobierająca wodę

Najbardziej rozpowszechnioną w praktyce formą poidła jest deska ustawiona pod kątem, po której spływa woda. Takie rozwiązanie jest uznawane za najlepsze poidło przepływowe, ale należy pamiętać o częstym czyszczeniu deski z powstających na niej glonów.

Innym rozwiązaniem jest kaskada, gdzie woda przepływa przez kolejne naczynia. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nawet w momencie okresowego braku wody, pszczoły mogą korzystać z tej zgromadzonej w naczyniach.

Tradycyjne poidła najczęściej można spotkać w starych przydomowych pasiekach. Ciekawszym rozwiązaniem może być poidło w formie zbiornika wodnego z nasadzeniami roślinnymi. Można w ten sposób stworzyć atrakcyjny element dekoracyjny w ogrodzie, a jednocześnie zapewnić pszczołom stały i bezpieczny dostęp do wody.

Forma oczka wodnego może być zróżnicowana, w zależności od ukształtowania terenu. Należy jednak zwrócić uwagę, aby był to zbiornik płytki z wodą płynącą i miejscem, gdzie pszczoły mogłyby bezpiecznie lądować.

Stworzenie takiego oczka wodnego nie wymaga dużego nakładu finansowego. Potrzebna jest folia do wyłożenia zbiornika, kamienie i piasek do zamaskowania folii oraz rośliny do obsadzenia brzegów. Najlepszym materiałem do wyłożenia niewielkich zbiorników wodnych jest folia PVC o grubości 0,5 mm.

Charakteryzuje się wystarczająco dużą trwałością i odpornością, dodatkowo jest materiałem stosunkowo niedrogim. Przed rozłożeniem folii należy odpowiednio wymodelować teren i usunąć kamienie oraz wystające korzenie. Następnie należy zamocować brzegi folii i zamaskować ją kamieniami oraz piaskiem.

Aby uatrakcyjnić wygląd poidła należy brzegi oczka obsadzić roślinnością nektarodajną lub pyłkodajną o walorach dekoracyjnych. Oczywiście rośliny muszą być dopasowane odpowiednio do stanowiska.


Fot. 2. Rozłożenie kamieni, maskowanie folii

Jak już wspomniano, bardzo ważne jest, aby w zbiorniku była cały czas czysta woda. Jednak nie łatwo jest utrzymać oczko w czystości. Szczególnie dużo problemów mogą sprawić glony – często występują w zbiornikach wystawionych na intensywne działanie promieni słonecznych.

Przyczyny pojawiania się glonów mogą być różne, stąd też trudność w pozbyciu się ich. Najczęstszą przyczyną jest zbyt duża zawartość składników pokarmowych i zasadowy odczyn wody. Rozrastaniu się glonów sprzyja duże nasłonecznienie zbiornika i nagrzewanie się wody.

Walka z glonami może polegać na mechanicznym usuwaniu ich lub zapobieganiu rozrostowi. Jako środki zapobiegawcze stosować można substancje  zakwaszające wodę, np. kwaśny torf. Przeciwko glonom stosowany jest także węgiel drzewny, który dodatkowo jest atrakcyjnym miejscem do lądowania dla pszczół.

Obok glonów innym źródłem zanieczyszczeń mogą być opadające liście, kwiaty itp. Pozbycie się ich nie stwarza większego problemu, z łatwością można je usunąć mechanicznie.

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

W ten sposób zapewniona jest atrakcyjność zbiornika przez cały sezon.

Większość z zaproponowanych roślin nie należy do typowo ogrodowych, częściej można je spotkać na naturalnych stanowiskach. Takie rozwiązanie sprawia, że stworzone oczko wodne wygląda jak naturalny zbiornik, który może być dekoracyjnym elementem wielu pasiek, zlokalizowanych w ogrodach przydomowych.

Katarzyna Zaforemska
dr hab. Krystyna Czekońska
Katedra Sadownictwa i Pszczelnictwa
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
fot. © Katarzyna Zaforemska


Artykuł "Ogród wodny przyjazny pszczołom" ukazał się w "Pasiece" nr 6/2008, str. 16.


Czasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka
Zamów czasopismo
"Pasieka" do domu

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Co w trawie piszczy...

Kalendarz biodynamiczny 2018
Kalendarz biodynamiczny 2018

Kalendarz biodynamiczny 2018 Dzięki uprzejmości Koła Pszczelarzy we Wronkach, RZP Wlkp. Płn w Chodzieży prezentujemy Państwu pszczelarski kalendarz biodynamiczny, który zawiera wskazówki kied [ ... ]

Czytaj więcej »
Po co komu etykiety, ulotki i opakowania zbiorcze?
Po co komu etykiety, ulotki i opakowania zbiorcze?

Po co komu etykiety, ulotki i opakowania zbiorcze?

Po co kolorowa nalepka i pudełko, po co ulotka lub broszura? Jak cię widzą, tak cię piszą i tak chętniej kupują. Ten sam miód, a [ ... ]

Czytaj więcej »
Otwarcie sezonu pszczelarskiego w Poznaniu
Otwarcie sezonu pszczelarskiego w Poznaniu

Otwarcie sezonu pszczelarskiego w Poznaniu Zapraszamy na coroczne otwarcie sezonu pszczelarskiego w hurtowniach Łysoń Sp. z o. o. w Poznaniu, ul. Jasielska 8c (dawna OSP) Serdecznie  [ ... ]

Czytaj więcej »
Inne artykuły »

Najczęściej czytane w ostatnich numerach:

Wosk – pozyskiwanie, klarowanie, produkcja węzy
Grobelny Przemysław Wosk – pozyskiwanie, klarowanie, produkcja węzy

Wosk – pozyskiwanie, klarowanie, produkcja węzy Jako pszczelarze wiemy, iż do naszych podopiecznych powinna trafiać węza z dobrej jakości wosku, wytopionego z plastrów, które w sezonie pszczelarskim wyeliminowaliśmy z uli. Węza, jaką zamierzamy dać naszym pszczołom powinna zostać wyk [ ... ]

Pasieka 6/2015
Srebrny medal dla „Pasieki” na 44 Kongresie Apimondii
Krawczyk RafałSrebrny medal dla „Pasieki” na 44 Kongresie  Apimondii

Srebrny medal dla „Pasieki” na 44 Kongresie Apimondii Międzynarodowy Kongres Pszczelarski Apimondia organizowany jest od 1897 r. - ma więc wieloletnią tradycję. Odbywa się co 2 lata (z drobnymi odstępstwami, m.in. w okresie I i II wojny światowej), za każdym razem w innym kraju.  [ ... ]

Pasieka 6/2015
Miejskie pasieki zdobywają popularność
Kobiałka Teresa Miejskie pasieki zdobywają popularność

Miejskie pasieki zdobywają popularność Moda na pasieki na dachu trwa od lat. Na całym świecie w miastach i metropoliach na dachach hoteli, restauracji czy urzędów mieszkają pszczoły. W naszym kraju pierwsze pasieki miejskie pojawiły się w Warszawie, m.in. na dachu hotelu Hyatt Regency cz [ ... ]

Pasieka 6/2016