Kłosowiec pomarszczony

Kłosowiec pomarszczony to bylina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły i trzmiele. Obficie kwitnie od lipca do sierpnia, osiągając wysokość 100-130 cm. Kłosowiec nie jest kłopotliwy w uprawie, rośnie na ziemiach klasy 5 i 6. Roślina ta doskonale nadaje się do wzbogacenia pasieczyska w pożytki pszczele.


fot.©Krzysztof Lewandowski

Przygotowanie gleby do siewu kłosowca pomarszczonego

Pod wysiew nasion kłosowca pomarszczonego musimy przygotować minimum 50 arów. Zachwaszczona ziemia musi zostać oczyszczona. Oprysk na chwasty trwałe usprawni mam pielęgnację pola. Należy go wykonać dwukrotnie: końcem kwietnia i pod koniec sierpnia. Nasiona wysiewamy po 10 września.

Przygotowanie nasion do wysiewu na miejsce stałe

Nasiona kłosowca pomarszczonego są drobne. Aby szybciej wykiełkowały należy moczyć je w letniej wodzie przez 1-2 doby. Po tym czasie odcedzamy nasiona na gęstym sicie. Po godzinie nasiona umieszczamy na tkaninie, która wchłonie nadmiar wody. Należy je co kilkanaście minut obracać – nasiona leżące na spodzie przekładamy na wierzch. Osuszone nadają się do wysiewu.

Sianie nasion kłosowca

Przed wysiewem nasion kłosowca pomarszczonego pole musi być wyrównane broną (spulchni ziemię i zniszczy chwasty, które powschodziły). Nasiona należy wymieszać z suchym żółtym piaskiem. Umożliwi to zwiększenie odległości pomiędzy wysiewanymi nasionami. Stosujemy proporcję przy mieszaniu nasion z piaskiem 1:1. Wytyczamy rzędy co 50-60 centymetrów. Na ziemiach wilgotniejszych rzędy wytyczamy co 45-50 centymetrów. Ziemie klasy 5 i 6 w letnie słoneczne dni zawierają mało wilgoci. Jeśli kłosowiec będzie posadzony zbyt gęsto na glebie suchej wyrośnie bardzo niski z małą ilością kwiatów. Zwiększając odległości między rzędami możemy spodziewać się większego pożytku. Po wytyczeniu rzędów możemy przystąpić do wykonania bruzd szerokości 3 centymetrów i głębokości 5-7 milimetrów.


Przed przystąpieniem do wysiewania kilka razy robimy próbę siewu na desce. Nasiona wysiane do gruntu przykrywamy sukcesywnie i lekko ugniatamy. Następnie podlewamy je wodą i przykrywamy czarną folią na tydzień. Stworzy ona mikroklimat, który przyspieszy kiełkowanie nasion. Folia ma za zadanie powstrzymać wzrost chwastów, które zawsze szybciej wschodzą od nasion roślin wysianych. Co drugi dzień sprawdzamy wilgotność naszych rzędów, jeśli zauważymy miejsca suche to zdejmujemy folię i podlewamy. Międzyrzędy po położeniu folii wyścielamy słomą lub suchymi chwastami. Należy zwrócić uwagę, aby nie miały kwiatów lub nasion, ponieważ zachwaszczą pole i uzyskamy odwrotny skutek od zamierzonego. Ściółka spowolni wyparowanie wody i zahamuje wzrost chwastów.


Nasiona można siać na wiosnę, jeśli jesienią nie mieliśmy przygotowanego pola. Ja wysiewałem nasiona kłosowca końcem lipca. Zdjęcia przedstawiają efekt mojej pracy. Kłosowiec z powodu suszy nie wyrósł do normalnej wysokości, ale obficie kwitnął w następnym roku po wysianiu.

Prowadzenie poletka kłosowca

Jeśli kłosowiec był wysiewany jesienią to wiosną nawozimy ziemię nawozem wieloskładnikowym, np. Polifoską w ilości 50 kilogramów na 0,50 hektara ziemi. Na kłosowiec wysiany wiosną, kiedy osiągnie wysokość 10 centymetrów wysiewamy Polifoskę w ilości jak wyżej. Siejemy nawóz na rzędy naszego kłosowca omijając ściółkę w międzyrzędach. Polifoskę wysiewamy przed deszczem, ponieważ deszcz spłucze nawóz z roślin.


Przygotowanie kłosowca do zimowania

Jesienią, kiedy nasiona dojrzeją na gałązkach, możemy je delikatnie ściąć i wiążąc w nieduże pęczki powiesić na strychu do góry nogami. Przyczynimy się w ten sposób do wysuszenia nasion, które możemy przez wymłócenie pozyskać z gałązek. Nasiona możemy wykorzystać do powiększenia pożytku, uzupełnienia brakujących roślin na poletku lub do sprzedaży pszczelarzom. Gałązki po wymłóceniu wykorzystujemy do ściółkowania w międzyrzędach naszego poletka. Plantacja może być w ten sposób prowadzona przez kilka lat.


Krzysztof Lewandowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Artykuł "Kłosowiec pomarszczony" ukazał się w czasopiśmie "Pasieka" nr 4/2009, str. 8.


Czasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka
Zamów czasopismo
"Pasieka" do domu


Co w trawie piszczy...

Międzynarodowa Wystawa Pszczelarska Pszczoła Hanácka

Międzynarodowa Wystawa Pszczelarska Pszczoła Hanácka W dniach 19-20 października 2018 zapraszamy na Międzynarodową Wystawę Pszczelarską związaną z konferencją innowatorów i wynalazców  [ ... ]

Czytaj więcej »
ULmonitor
ULmonitor

ULmonitor www.ulmonitor.pl Pszczelarstwo często kojarzy się przede wszystkim z tradycją. Tradycyjne rzemiosło, tradycyjna czyli naturalna i zdrowa żywność, pszczoły i ich miód towarzysz [ ... ]

Czytaj więcej »
Proporcje cukru do wody oraz objętość uzyskanego syropu
Proporcje cukru do wody oraz objętość uzyskanego syropu

Proporcje cukru do wody oraz objętość uzyskanego syropu
fot. Roman Dudzik Syrop o proporcji 1:1 (1 kg cukru na 1 litr wody)
1 litr syropu zawiera 625 g cukru

Cukier w kilogramach  [ ... ]Czytaj więcej »
Inne artykuły »

Najczęściej czytane w ostatnich numerach:

Czy pszczołom grozi zagłada?
Michał Zawilak, Krzysztof ZawilakCzy pszczołom grozi zagłada?

Czy pszczołom grozi zagłada? Dobre wyniki przyszłego sezonu pszczelarskiego zależą od prawidłowego zazimowania rodzin i warunków przebiegu zimowli. Tylko żywe, silne i zdrowe rodziny wiosną dają tego pewność. Taką ogólną prawidłowość zakłócają liczne doniesienia z wielu regio [ ... ]

Pasieka 2/2016
Trochę liczb, czyli po co komu pszczoły?
Trzybiński Sławomir Trochę liczb, czyli po co komu pszczoły?

Trochę liczb, czyli po co komu pszczoły? Od kiedy pamiętamy, pszczoły były zawsze. To znaczy nie tylko do kiedy sięga pamięć autora niniejszego artykułu oraz Szanownych Czytelników, ale od kiedy istnieje pamięć ludzkości. Rysunek na skale w grocie w Hiszpanii sprzed kilkunastu tysięcy [ ... ]

Pasieka 6/2015
Seradela pastewna łatwy w uprawie pożytek na sierpień
Howis MaciejSeradela pastewna łatwy w uprawie pożytek na sierpień

Seradela pastewna
łatwy w uprawie pożytek na sierpień Najważniejszym miesiącem ze względu na przygotowanie rodzin pszczelich do zimowli jest sierpień. Jest to miesiąc rozpoczynający nowy sezon pszczelarski. Aby uzyskać pożytek dla pszczół z seradeli w tym okresie, należy dokona [ ... ]

Pasieka 3/2016