Kłosowiec pomarszczony

Kłosowiec pomarszczony to bylina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły i trzmiele. Obficie kwitnie od lipca do sierpnia, osiągając wysokość 100-130 cm. Kłosowiec nie jest kłopotliwy w uprawie, rośnie na ziemiach klasy 5 i 6. Roślina ta doskonale nadaje się do wzbogacenia pasieczyska w pożytki pszczele.


fot.©Krzysztof Lewandowski

Przygotowanie gleby do siewu kłosowca pomarszczonego

Pod wysiew nasion kłosowca pomarszczonego musimy przygotować minimum 50 arów. Zachwaszczona ziemia musi zostać oczyszczona. Oprysk na chwasty trwałe usprawni mam pielęgnację pola. Należy go wykonać dwukrotnie: końcem kwietnia i pod koniec sierpnia. Nasiona wysiewamy po 10 września.

Przygotowanie nasion do wysiewu na miejsce stałe

Nasiona kłosowca pomarszczonego są drobne. Aby szybciej wykiełkowały należy moczyć je w letniej wodzie przez 1-2 doby. Po tym czasie odcedzamy nasiona na gęstym sicie. Po godzinie nasiona umieszczamy na tkaninie, która wchłonie nadmiar wody. Należy je co kilkanaście minut obracać – nasiona leżące na spodzie przekładamy na wierzch. Osuszone nadają się do wysiewu.

Sianie nasion kłosowca

Przed wysiewem nasion kłosowca pomarszczonego pole musi być wyrównane broną (spulchni ziemię i zniszczy chwasty, które powschodziły). Nasiona należy wymieszać z suchym żółtym piaskiem. Umożliwi to zwiększenie odległości pomiędzy wysiewanymi nasionami. Stosujemy proporcję przy mieszaniu nasion z piaskiem 1:1. Wytyczamy rzędy co 50-60 centymetrów. Na ziemiach wilgotniejszych rzędy wytyczamy co 45-50 centymetrów. Ziemie klasy 5 i 6 w letnie słoneczne dni zawierają mało wilgoci. Jeśli kłosowiec będzie posadzony zbyt gęsto na glebie suchej wyrośnie bardzo niski z małą ilością kwiatów. Zwiększając odległości między rzędami możemy spodziewać się większego pożytku. Po wytyczeniu rzędów możemy przystąpić do wykonania bruzd szerokości 3 centymetrów i głębokości 5-7 milimetrów.


Przed przystąpieniem do wysiewania kilka razy robimy próbę siewu na desce. Nasiona wysiane do gruntu przykrywamy sukcesywnie i lekko ugniatamy. Następnie podlewamy je wodą i przykrywamy czarną folią na tydzień. Stworzy ona mikroklimat, który przyspieszy kiełkowanie nasion. Folia ma za zadanie powstrzymać wzrost chwastów, które zawsze szybciej wschodzą od nasion roślin wysianych. Co drugi dzień sprawdzamy wilgotność naszych rzędów, jeśli zauważymy miejsca suche to zdejmujemy folię i podlewamy. Międzyrzędy po położeniu folii wyścielamy słomą lub suchymi chwastami. Należy zwrócić uwagę, aby nie miały kwiatów lub nasion, ponieważ zachwaszczą pole i uzyskamy odwrotny skutek od zamierzonego. Ściółka spowolni wyparowanie wody i zahamuje wzrost chwastów.


Nasiona można siać na wiosnę, jeśli jesienią nie mieliśmy przygotowanego pola. Ja wysiewałem nasiona kłosowca końcem lipca. Zdjęcia przedstawiają efekt mojej pracy. Kłosowiec z powodu suszy nie wyrósł do normalnej wysokości, ale obficie kwitnął w następnym roku po wysianiu.

Prowadzenie poletka kłosowca

Jeśli kłosowiec był wysiewany jesienią to wiosną nawozimy ziemię nawozem wieloskładnikowym, np. Polifoską w ilości 50 kilogramów na 0,50 hektara ziemi. Na kłosowiec wysiany wiosną, kiedy osiągnie wysokość 10 centymetrów wysiewamy Polifoskę w ilości jak wyżej. Siejemy nawóz na rzędy naszego kłosowca omijając ściółkę w międzyrzędach. Polifoskę wysiewamy przed deszczem, ponieważ deszcz spłucze nawóz z roślin.


Przygotowanie kłosowca do zimowania

Jesienią, kiedy nasiona dojrzeją na gałązkach, możemy je delikatnie ściąć i wiążąc w nieduże pęczki powiesić na strychu do góry nogami. Przyczynimy się w ten sposób do wysuszenia nasion, które możemy przez wymłócenie pozyskać z gałązek. Nasiona możemy wykorzystać do powiększenia pożytku, uzupełnienia brakujących roślin na poletku lub do sprzedaży pszczelarzom. Gałązki po wymłóceniu wykorzystujemy do ściółkowania w międzyrzędach naszego poletka. Plantacja może być w ten sposób prowadzona przez kilka lat.


Krzysztof Lewandowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Artykuł "Kłosowiec pomarszczony" ukazał się w czasopiśmie "Pasieka" nr 4/2009, str. 8.


Czasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka
Zamów czasopismo
"Pasieka" do domu

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Co w trawie piszczy...

Kalendarz biodynamiczny 2018
Kalendarz biodynamiczny 2018

Kalendarz biodynamiczny 2018 Dzięki uprzejmości Koła Pszczelarzy we Wronkach, RZP Wlkp. Płn w Chodzieży prezentujemy Państwu pszczelarski kalendarz biodynamiczny, który zawiera wskazówki kied [ ... ]

Czytaj więcej »
Po co komu etykiety, ulotki i opakowania zbiorcze?
Po co komu etykiety, ulotki i opakowania zbiorcze?

Po co komu etykiety, ulotki i opakowania zbiorcze?

Po co kolorowa nalepka i pudełko, po co ulotka lub broszura? Jak cię widzą, tak cię piszą i tak chętniej kupują. Ten sam miód, a [ ... ]

Czytaj więcej »
Nabór na Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla Dorosłych
Nabór na Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla Dorosłych

Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku ogłasza nabór na Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla Dorosłych dające uprawnienia do prowadzenia gospodarstwa rolniczego i pszczelarskiego 1. RL [ ... ]

Czytaj więcej »
Inne artykuły »

Najczęściej czytane w ostatnich numerach:

Łuseczki woskowe. Powstawanie, charakterystyka, obserwacje dotyczące budowy ...
Kania ArturŁuseczki woskowe. Powstawanie, charakterystyka, obserwacje dotyczące budowy plastrów, cz. 2.

Łuseczki woskowe - powstawanie, charakterystyka, obserwacje dotyczące budowy plastrów, cz. 2. W poprzedniej części artykułu omówiono powstawanie i budowę łuseczek woskowych oraz czynniki, od których zależy jakość i kolor wosku. Autor zwrócił uwagę, m.in. na to, że tylko pszczoły s [ ... ]

Pasieka 6/2015
Targi sadownicze z panelem pszczelarskim w Kielcach
Targi sadownicze z panelem pszczelarskim w Kielcach

Targi sadownicze z panelem pszczelarskim w Kielcach Michał Piątek Jeszcze do niedawna na łamach prasy pszczelarskiej, a także w opiniach pszczelarzy na spotkaniach i szkoleniach branżowych można było napotkać w większości niepokojące głosy dotyczące współpracy sadowniczo-pszczelarsk [ ... ]

Pasieka 1/2016
Ochrona lokalnej przyrody - ogrody przyjazne pszczołowatym
Maria Janicka, Małgorzata PoszwaOchrona lokalnej przyrody - ogrody przyjazne pszczołowatym

Ochrona lokalnej przyrody - ogrody przyjazne pszczołowatym Zanik wielu siedlisk typowych dla tradycyjnego krajobrazu rolniczego jest jednym z głównych problemów europejskiej ochrony przyrody, ponieważ prowadzi do spadku bioróżnorodności. W Polsce występuje około 470 gatunków owadów ps [ ... ]

Pasieka 3/2016