fbpx

W MOJEJ PASIECE

Maj - czerwiec

Dzięki obfitym pożytkom przy sprzyjającej pogodzie już w maju możemy odebrać miód. W tym czasie kwitną sady, rzepak ozimy, robinia akacjowa oraz mniszek lekarski, dostarczając pszczołom sporej ilości nektaru.

W pierwszych dniach maja zimowe pszczoły kończą swój żywot, ich miejsce zastępują młode, które przy dobrej bazie pokarmowej bardzo szybko stają się „siłą napędową” rodziny pszczelej.

Pasieka nr 89 (maj-czerwiec_0561)
fot.© Weronika Czech

Maj to ważny miesiąc, w którym musimy wykonać wiele prac, aby nasza rodzina mogła dobrze i szybko się rozwijać. Zaczynamy poszerzanie gniazda ramkami z suszem i węzą w zależności od zapotrzebowania. Pierwszym sygnałem, który świadczy o chęci wypacania wosku, jest pobielanie starych plastrów (mają lekki nalot nowego wosku), co jest znakiem, że do ula możemy wstawić ramki z węzą.

Należy wymienić jak najwięcej starych plastrów. Dobry pszczelarz stara się, aby gniazdo było w miarę „świeże” ponieważ nowe ramki to nie tylko walka z chorobami, ale także pozyskiwanie cennego wosku. Na początku podajemy pojedyncze ramki i wstawiamy je obok czerwiu, natomiast od połowy maja, kiedy mija ryzyko przymrozków, ramki z węzą możemy wstawiać między plastry z czerwiem.

Pszczoły nie lubią pustej przestrzeni pomiędzy plastrami, dlatego przy odpowiednich warunkach bardzo szybko odbudują węzę.

W tym miejscu zachęcam też kolegów pszczelarzy, aby używali węzy tylko od sprawdzonych dostawców. Maj to również okres, w którym wszystkie prace trzeba wykonywać sprawnie i starać się je łączyć, ponieważ zbyt częste otwieranie i przeglądanie gniazda bardzo dezorganizuje pracę w rodzinie pszczelej.

подписка [...] - можете читать только фрагменты статей - подписка

b) Nadprodukcja mleczka w rodzinie - Pieriepiełowa stwierdziła, iż w rodzinach przygotowujących się do wydania roju około 50% robotnic stanową tzw.: trutówki anatomiczne. Robotnice te zapoczątkowują budowę mateczników rojowych, a następnie większość z nich wychodzi z rojem.

Nadprodukcja mleczka jest główną przyczyną pojawiania się trutówek anatomicznych. Jak wiadomo, wydzielanie mleczka jest funkcją młodych robotnic, które nie zajmowały się jeszcze żadną pracą w ulu. Wiosną, kiedy karmicielek jest mniej, na każdą przypada po kilkanaście larw do wykarmienia.

Produkcja mleczka jest wtedy podstawowym czynnikiem regulującym tempo rozwoju rodziny pszczelej. W miarę przybywania młodych pszczół karmicielek, sytuacja stopniowo się zmienia.

подписка [...] - можете читать только фрагменты статей - подписка

Aby uniknąć nastroju rojowego, musimy zadbać o wszystkie wymienione czynniki. Dobrym „zapobiegaczem” jest również tworzenie odkładów i pakietów, które przy dostępności matek pszczelich możemy wykonywać w maju i czerwcu. Odkłady potrzebne są w pasiece do przechowywania zapasowych matek pszczelich, zasilania rodzin czerwiem matek pomocniczych oraz powiększenia pasieki.

Odkłady mogą różnić się siłą i terminem ich tworzenia. Natomiast sama technika ich wykonywania jest zbliżona.

Odkłady najlepiej wykonywać w ładny, bezwietrzny dzień, w godzinach przedpołudniowych, kiedy w gnieździe dużo jest młodej pszczoły, a zbieraczki zajęte są pracą w polu. Z ula odbieramy, w zależności od potrzeby i siły danej rodziny, dwie do trzech ramek pokrytych pszczołami i wypełnionych czerwiem.

Przekładamy je do ulika odkładowego, który wywozimy na inną pasiekę i wtedy podajemy matkę. Pamiętajmy, że odkłady tworzone w czerwcu powinny składać się z czterech ramek z czerwiem, aby zdążyły uzyskać odpowiednią siłę przed zimowlą. Jest to najlepszy sposób na rozładowanie nastroju rojowego oraz powiększenia naszej pasieki.

подписка [...] - можете читать только фрагменты статей - подписка

Wykonanie miodobrania o odpowiedniej porze oraz przygotowanie sprzętu, również będą usprawniały cały proces. Dla osób, które będą przeprowadzać je po raz pierwszy, serdecznie polecam wydanie specjalne czasopisma „Pasieka” - „Jak zostać pszczelarzem”, w którym znajdziemy szczegółowy opis wykonania miodobrania, gdzie opisałem sposoby odbierania miodu, sprzęt, którego będziemy potrzebować oraz opis czynności.

W numerze zawarto też instrukcję wykonywania odkładów, który w bardzo ciekawy i przystępny sposób przygotował Piotr Nowotnik.

Piotr Szyszko
Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.


 Wydanie tradycyjneГодовая
подписка


Годовая подписка Оформите подписку на "Пaceчник" удобным для вас способом Оплатите подписку банковским переводом на счет редакциии: годовая подписка 750 рублей (3 номера) двухлетняя подписка 640...

Недавно добавлено

Poniżej linki do pobrania e-booka „Pasieki” numer 1/2021. Format PDF...

Do pobrania

Pasieka - avatar Pasieka, 17-12-2021

USA weźmie się za krzywdzący import miodu? Zdjęcie: Freepik. Komisja Handlu...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 24-08-2021

Konkurs z okazji Światowego Dnia Pszczół Zdjęcie: Pasieka. W konkursie mogą...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-05-2021

Pszczoły odminują Ukrainę i Bałkany? Zdjęcie: Wikipedia.  Ukraina i Bałkany do...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 26-04-2021

Jubileuszowa 25 konferencja pszczelarska Zdjęcie: modr.pl Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-01-2021

Webinar – wielka powtórka przed sezonem! Czternastego lutego (niedziela) odbędzie...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-01-2021

Darmowy pszczelarski Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka. W Zespole Szkół...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-09-2020

Austria – małe zbiory miodu Zjdjęcie austriackiego pejzażu. Autor: wirestock. Tegoroczny...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 31-08-2020

Акарапидоз - забытое заболевание Акарапидоз (акарапизоз, акариоз, клещевая болезнь, заражение...

Пaceчник 3/2019

Анджей Бобе, Анна Гайда - avatar Анджей Бобе, Анна Гайда, 06-11-2019