Konferencja międzynarodowa „Bioróżnorodność w rolnictwie”
Zdjęcie: Organizatorzy konferencji wraz z uczestnikami. Autorka: wszystkie zdjęcia w artykule…
Pakiet prenumerat
to połączone prenumeraty: drukowana roczna oraz e-Prenumerata 365 pakiet adresowany do pszczelarzy ceniących połączenie wydania papierowego oraz funkcjonalności mobilnej
Prenumerata e-book
cyfrowa publikacja „Pasieki” na czytniki e-book, tablety, smartfony e-book to publikacja zapisana w formie elektronicznej, odczytywana na ekranach urządzeń elektronicznych
Dlaczego w moich woskowych świecach powstają pęknięcia przy knocie?
Dlaczego w moich woskowych świecach powstają pęknięcia przy knocie?
Zdjęcie: Anonimowa czytelniczka.
Tworzycie woskowe świecie? Dla niewtajemniczonych ta sztuka wydaje się prosta – rozpuszczasz wosk, wlewasz do formy z knotem i voilà! Mamy świecę! Jednak ten, kto próbował swoich sił w „laniu wosku” wie, że świeczki są kapryśne. Ostatnio zgłosiła się do nas czytelniczka, której pszczeli wosk wylany do słoiczków miał otwory i pęknięcia przy knotach. Pytała, co mogło spowodować takie niedoskonałości. Odpowiedzi udzieliła nasza ekspertka, Aleksanda Plewińska, która prowadzi sklep Mr. Candle.
Pytanie od czytelniczki:
Od jakiegoś czasu wylewam świece z wosku pszczelego do szklanych słoików. W jednym z poradników przeczytałam, że wosk do słoiczków najlepiej wlewać gdy ma temperaturę 65 stopni Celsjusza. Dlaczego w tej temperaturze? Ja do…
Twój głos się liczy! Weź udział w B-THENET
Zdjęcie: Freepik
Zakład Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego pragnie zaprosić Państwa do udziału w projekcie B-THENET (finansowanego z programu Horyzont Europa), który zrzesza europejskich pszczelarzy. Celem projektu jest modernizacja sektora pszczelarskiego w UE.
Drodzy pszczelarze i pszczelarki!
Obecnie zbieramy od pszczelarzy informacje dotyczące dobrych praktyk pszczelarskich oraz innowacji, aby zbudować ogólnodostępne repozytorium. Tym razem skupiamy się na zagadnieniach dotyczących tworzenia rodzin pszczelich, prowadzenia gopodarki pasiecznej, a także zgnilca amerykańskiego.
Aby wypełnić ankietę, proszę kliknąć w TEN LINK (czas potrzebny na wypełnienie to zaledwie kilka minut).
Ankieta pod podanym linkiem jest dostępna w języku polskim.
Jeśli chcą Państwo dołączyć do pozostałych naszych działań i otrzymywać powiadomienia dotyczące projektu B-THENET, proszę kliknąć w…
Myślisz o kursie pszczelarskim? Idź do Akademii Pszczelarza!
Myślisz o kursie pszczelarskim? Idź do Akademii Pszczelarza!
Zdjęcie: Akademia Pszczelarza
Można już dołączyć do kursantów Akademii Pszczelarza, którzy od lutego 2024 rozpoczną naukę na 10-miesięcznym kursie pszczelarskim.
Kurs ten zaplanowany jest w taki sposób, aby pokazać prace pasieczne w każdym z najważniejszych etapów rozwoju rodziny pszczelej. Kursanci spotykają się raz w miesiącu, od lutego do listopada, na zajęciach praktycznych (30 godzin) i teoretycznych (42 godziny, wykłady w formie online). Zajęcia praktyczne odbywają się w Pasiece Edukacyjnej Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie. Zajęcia teoretyczne mają formę comiesięcznych webinarów. Wykładowcami na Kursie są najlepsi specjaliści i eksperci z zakresu pszczelarstwa w kraju. Pomogą oni w rozwiązaniu problemów oraz udzielą odpowiedzi na pytania, które zawsze pojawiają się na początku pszczelarskiej drogi. Nasz…
Konferencja międzynarodowa „Bioróżnorodność w rolnictwie”
Konferencja międzynarodowa „Bioróżnorodność w rolnictwie”
Zdjęcie: Organizatorzy konferencji wraz z uczestnikami. Autorka: wszystkie zdjęcia w artykule wykonała Alicja Jaroszewska.
Od 12 do 13 października 2023 roku w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Bioróżnorodność w rolnictwie”. Jej organizatorem była Katedra Ekofizjologii i Biologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Doskonała nauka” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki (nr projektu DNK/SP/550671/2022). Konferencja została objęta patronatem honorowym: Ministra Edukacji i Nauki oraz patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
Tematyka konferencji skupiała się na wpływie i znaczeniu bioróżnorodności w rolnictwie oraz na zagrożeniach i wyzwaniach z tym związanych. W trakcie wystąpień prelegentów, poruszano tematy związane…
Pszczoła trąbalska
Zdjęcie: USGS Bee Inventory and Monitoring Lab
Czego by nie próbowała wymyślić sztuczna inteligencja, natura i tak ją pobije. Patrzycie na pszczołę Geodiscelis longiceps, której aparat gębowy jest dłuższy niż jej ciało, a po złożeniu sprawia, że owad wygląda jak postać z kreskówki.
Gatunek…
Słów kilka o pszczelarstwie Tanzanii
Zdjęcie: Freepik
Położona we wschodniej Afryce Tanzania (liczba ludności 65 mln, PKB na obywatela to 2,8 tys. $) pozostaje jednym z biedniejszych państw na świecie. Jednak pod względem rozwoju pszczelarstwa przewyższa większość innych krajów Afryki.
Podczas 48. Kongresu Apimonidii w Chile,…
Pszczelarstwo Węgier
Ilustr. Martyna Walerowicz, Midjourney, CC BY-ND 4.0
Węgry mają dobrze rozwinięte pszczelarstwo, są dużym producentem miodu i zajmują ważne miejsce na europejskich i światowych rynkach. Miód i inne produkty pszczele to 1% wartości produkcji rolnej i 5% wartości produkcji odzwierzęcej Węgier.
Liczba pszczelarzy wynosi…
Co jest ważne dla pszczoły?
Ilustr. Martyna Walerowicz, Midjourney, CC BY-ND 4.0
Najnowsze badania porównujące pszczoły miodne i trzmiele nie tylko wyjaśniają, w jak różny sposób organizują pracę, ale także pośrednio mierzą się z głęboko zakorzenionym mitem dotyczącym tych owadów.
Praca trzmieli na kwiatach wydaje się…
Wszyscy wiedzą, że dobrze jest być w kole lub w związku pszczelarskim – w końcu w grupie siła! Wspieramy takie podejście i dlatego przedstawiamy Państwu ofertę na prenumeratę zbiorową.
Zamawiając 5 rocznych prenumerat na jeden adres (prezesa lub innego członka koła lub związku) dostajesz nie tylko zniżkę na prenumeratę, która wyniesie 69 zł od osoby (indywidualna wynosi 89 zł) lecz także:
zniżki na produkty z katalogu „Pasieki”,
wysyłkę towaru gratis z każdym numerem „Pasieki”,
gratisowe katalogi,
bieżące informacje o aktualnej ofercie promocyjnej,
informacje o nowościach.
Więcej informacji pod numerami telefonów: 33 873-51-40, 33 845-10-11 lub 33 330-00-32 a także pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.