Pakiet prenumerat
to połączone prenumeraty: drukowana roczna oraz e-Prenumerata 365 pakiet adresowany do pszczelarzy ceniących połączenie wydania papierowego oraz funkcjonalności mobilnej
Prenumerata e-book
cyfrowa publikacja „Pasieki” na czytniki e-book, tablety, smartfony e-book to publikacja zapisana w formie elektronicznej, odczytywana na ekranach urządzeń elektronicznych
Wrocław sieje łąki – edycja 2023
Zdjęcie: Freepik
Po raz kolejny Wrocław sieje łąki, by pomóc pszczołom. W tym roku w Zarządzie Zieleni Miejskiej stanął łąkomat.
Akcja trwa od 2021 r. kiedy to mieszkańcy miasta (ze wsparciem Stowarzyszenia Osiedla dla Wrocławia) wysiali łąki przy ulicy Gazowej na wrocławskim Tarnogaju. W tym roku, dzięki współpracy firmą Saatbau Polska, mieszkańcy miasta mogą zabrać za darmo paczki z mieszanką nasion roślin miododajnych „Pszczeli pożytek”, by obsiać nimi ok. 2 m2.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
– One może nie są aż tak kolorowe, jak te klasyczne łąki kwietne, ale też są bardzo ładne. Przede wszystkim przyciągają owady, jak się podchodziło do takiej łąki, to ona aż się ruszała od pszczół buszujących w tych kwiatkach – mówił…
Co dalej ze strzelnicą w Łukowie?
Zdjęcie: Kornutka koniczynowa to jeden z gatunków, które można spotkać na strzelnicy w Łukowie. Autor: Ryszard, Flickr
Historia strzelnicy w Łukowie, miejsca życia 29 dzikich gatunków pszczół (część z nich jest objęta ochroną gatunkową), a która ostatnio została zdewastowana, zatacza coraz większe kręgi. Kolejne media nagłaśniają sprawę i nowi przyrodnicy włączają się do akcji. Tymczasem Rada Miasta Łuków bagatelizuje znaczenie tego cennego przyrodniczego miejsca.
Przypominamy, że na początku wiosny odkryto, że strzelnica w Łukowie została zdewastowana przez nieświadomych rowerzystów, mimo że teren w poprzednim roku miał zostać zabezpieczony przed takimi wypadkami. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Wydawnictwo Pasieka chciało zafundować tablice informujące, że na terenie strzelnicy żyją dzikie zapylacze, jednak nasza oferta została odrzucona przez Urząd…
Wpływ gatunków inwazyjnych na gospodarkę
Zdjęcie: freepik
Czy obecność gatunków inwazyjnych w środowisku generuje straty finansowe dorównujące tym powodowanym przez katastrofy naturalne, takie jak sztormy, huragany, trzęsienia ziemi i powodzie? Okazuje się, że tak.
Wyliczenia i analizy naukowców można znaleźć w artykule „Biological invasions are as costly as natural hazards” (Inwazje biologiczne są tak kosztowne jak zagrożenia naturalne) opublikowanym na łamach „Perspectives in Ecology and Conservation”. Badania były międzynarodowe i brali w nich udział naukowcy z Niemiec, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii i Kanady.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
Gatunek obcy to zwierzęta lub rośliny, które przez przypadek lub celowo zostały wprowadzone do środowiska, w którym nie występują naturalnie. Takie organizmy niekoniecznie przetrwają w nowym miejscu, ale część z nich potrafi się zadomowić i…
Jak niezapominajka puszcza oczko
Zdjęcie: Freepik
Jak kwiaty komunikują się z zapylaczami? Kolorem, kształtem zapachem i… puszczaniem oczek!
Wiele gatunków kwiatów zmienia barwę po zapyleniu. Wtedy też przestają produkować nektar. Niektórzy twierdzą, że to sygnał dla zapylaczy, żeby było im lepiej – w końcu nie muszą marnować energii na odwiedzanie kwiatów, które nie dadzą im pokarmu. Jednak w naturze mało który organizm jest empatyczny. Takie zachowania pojawiają się u zwierząt, ale nie u roślin. Kwiat komunikuje, że nie produkuje już nektaru i został zapylony, by owad zajął się szybko kolejnymi kwiatami – najlepiej tej konkretnej rośliny.
{loadposition reklamy-w-artykulach-A}
Maleńkie kwiaty niezapominajek zebrane są w kwiatostanach – czyli jest ich kilka na jednej łodydze. Dzięki temu tworzą lepiej widoczne dla pszczół…
Emocjonalne życie pszczoły
Zdjęcie: freepik
Z biologicznego punktu widzenia emocje mają ważną funkcję adaptacyjną. Ich odczuwanie udowodniono u wielu organizmów wyższych i chociaż nie było łatwe zadanie (nie zapytamy zwierzęcia, co czuje w danej sytuacji) naukowcom udało się zebrać przekonujące dowody. Jeszcze trudniej udowodnić emocjonalność owadów,…
Wirus pszczeli wykryty w komarze
Zdjęcie: Freepik
Wirus choroby czarnych mateczników coraz częściej notowany jest w pasiekach. Atakuje on rozwijające się w komórkach matki pszczele i jest wirusem często pojawiającym się przy zakażeniu nosemozą. Doprowadza do śmierci larwy reproduktorki. Ku zaskoczeniu naukowców, znaleźli go w ciałach……
Uwaga! Konkurs miodów w Chile jednak się odbędzie
Zdjęcie: Freepik
Na stronie Apimondii pojawił się nowy komunikat – cofnięto decyzję o tym, że w tym roku na kongresie nie odbędzie się konkurs miodów. Jeszcze jest czas, by zgłosić miody.
Regulamin (w tym sposób przygotowania próbek, formularze itd.)…
Płaz zapylający?
Zdjecie: na zdjęciu jest inny gatunek, a nie omawiany w tekście. Autor: Freepik
Często zapominamy, że zapylaczami mogą być nie tylko pszczoły. A już sukcesem jest, jeśli ludzie wiedzą, że kwiaty zapyla nie tylko pszczoła miodna! W samej Polsce żyje 470 gatunków pszczół, które…
Wszyscy wiedzą, że dobrze jest być w kole lub w związku pszczelarskim – w końcu w grupie siła! Wspieramy takie podejście i dlatego przedstawiamy Państwu ofertę na prenumeratę zbiorową.
Zamawiając 5 rocznych prenumerat na jeden adres (prezesa lub innego członka koła lub związku) dostajesz nie tylko zniżkę na prenumeratę, która wyniesie 69 zł od osoby (indywidualna wynosi 89 zł) lecz także:
zniżki na produkty z katalogu „Pasieki”,
wysyłkę towaru gratis z każdym numerem „Pasieki”,
gratisowe katalogi,
bieżące informacje o aktualnej ofercie promocyjnej,
informacje o nowościach.
Więcej informacji pod numerami telefonów: 33 873-51-40, 33 845-10-11 lub 33 330-00-32 a także pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.