fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Latające perfumerie, czyli pszczoły storczykowe

Po czym można odróżnić pszczołę od na przykład osy? Wszyscy odpowiedzą, że pszczoła jest brązowa, a osa czarno-żółta. Otóż nie zawsze! Pszczoła miodna jest wprawdzie brązowa, ale to tylko jeden z kilkuset żyjących w Europie gatunków i wielu tysięcy występujących na całym świecie pszczołowatych.

Ich wspólną cechą jest łopatkowato rozrośnięty pierwszy segment tylnej stopy, który u zbieraczek służy do sczesywania pyłku. To, że mają go pszczoły pasożytnicze i samce, jest konsekwencją niedoskonałości procesów ewolucyjnych zwanej „regułą kciuka pandy” na cześć misia posługującego się przy jedzeniu bambusa kciukiem będącym rozrośniętą kostką nadgarstka.


Fot. Marek Kozłowski


Było to w sierpniu na samym południu Brazylii. W dość chłodny, pochmurny poranek...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Fot. Marek Kozłowski

Napotkane olejki, żywice i frakcje białkowe pakują do perfumeryjnych pojemników na balonowato rozrośniętych tylnych udach. Badania wykazały, że samcom zależy na skomponowaniu jak najbogatszego i najoryginalniejszego melanżu zapachowego.

Swoją „zapachową pieśń” samce tych pszczół prezentują w ciepłe, słoneczne dni na pniu lub konarach wybranego drzewa, gdzie wachlując skrzydłami, rozsiewają wonie mające oczarować partnerki. Kiedy spotkałem te dwa samce, nic jeszcze nie wiedziałem o ich ekscentryczności. Tak byłem zachwycony ich wizualną urodą, że ani przez myśl mi nie przeszło, żeby te pszczele precjoza powąchać!


dr hab. Marek W. Kozłowski
SGGW, Katedra Entomologii Stosowanej


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"