fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

10 lipca, IV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich, trutowisko w Murckach

Kiedy przed czterema laty Zarząd Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Katowicach zorganizował na leśnej polanie „Hamerla” spotkanie pszczelarzy, nikt nie przypuszczał, że to miejsce i pora na trwałe wpiszą się w kalendarzu spotkań śląskich pszczelarzy. Jakże inne były wówczas motywy i warunki organizacji tego spotkania.

Tradycją już stało się, że co roku, w drugą niedzielę lipca, pszczelarze śląscy wraz z rodzinami oraz sympatycy pszczelarstwa spotykają się na tej zacisznej, uroczej polanie w lasach murckowskich. Tegoroczne spotkanie miało jednak z kilku powodów wyjątkowy charakter.

Po pierwsze impreza włączona została w program obchodów 85-lecia powstania Śląskiego Związku Pszczelarzy. Ponadto spotkanie stało się okazją do uroczystego otwarcia i poświęcenia nowo wybudowanego pawilonu pszczelarskiego.

Imponujący obiekt powstał dzięki wysiłkowi wielu osób, których nie sposób w tym miejscu wymienić. Uroczystość była więc doskonałą okazją do wyróżnień i podziękowań za ich ofiarną i bezinteresowną pracę.


Pamiątkowe zdjęcie pszczelarzy śląskich
z zaproszonymi gośćmi z Czech i Słowacji
Fot. Wiesław Londzin

W spotkaniu licznie uczestniczyli zaproszeni goście reprezentujący władze samorządowe oraz organizacje pszczelarskie z kraju i z zagranicy. Całość uświetniły między innymi wykład doktora Sławomira Bakiera, występ zespołu ludowego „Lędzinianie” oraz program artystyczny Pana Lucjana Czernego.

Dla przybyłych pszczelarzy i gości zorganizowano kiermasz sprzętu pasiecznego, ciekawe konkursy oraz odpowiednie zaplecze gastronomiczne. W krótkim reportażu nie sposób opisać i podsumować całego programu imprezy. Najlepszą jej recenzją może być wypowiedź Pana Eduarda Gałuszki z Czech: „to je druga Apimondia”.

Obecnie organizowane trutowisko w lasach murckowskich, po kilku latach intensywnych prac, to nie tylko pasieka ojcowska i uliki weselne, ale cały kompleks zabudowań służących zarówno do szkoleń, jak i wypoczynku pszczelarzy ze Śląska oraz ogródek botaniczny z kolekcją roślin pożytkowych dla pszczół.

Wszystko to sprawia, że obiekt ten nie ma sobie równych w skali kraju. Szkoda tylko, że poza inż. Czesławem Korpysą nikt z Zarządu PZP nie zechciał tego zobaczyć i uświetnić swoją obecnością uroczystości.

W zamysłach Zarządu Śląskiego Związku Pszczelarzy jest stworzenie w tym miejscu nie tylko prawidłowo funkcjonującego trutowiska, ale również prężnie działającego centrum doskonalenia zawodowego pszczelarzy oraz pszczelarskiej ścieżki dydaktycznej dla dzieci i młodzieży.

Znając upór i niebywałe zaangażowanie pszczelarzy zrzeszonych w Związku, możemy się spodziewać, że plany te zostaną zrealizowane już w najbliższej przyszłości.

Wiesław Londzin


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"