fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Zagospodarowanie terenów podmokłych dla pszczół


Fot. 1. Spadź na jodle
występująca w sprzyjających
warunkach.
fot.© Krzysztof Lewandowski

Tereny podmokłe również można przeznaczyć pod pożytki pszczele poprzez odpowiednie nasadzenia roślin miododajnych. Do tego najlepiej nadaje się kruszyna pospolita oraz jodła pospolita. Kruszyna to krzew kwitnący od maja do września. Jodła, poza spadzią, dostarczy nam dodatkowego źródła dochodu w postaci sprzedaży gałązek jodłowych na giełdach kwiatowych lub w kwiaciarniach.

Przygotowanie terenu pod sadzenie kruszyny pospolitej

Teren podmokły można przygotować do sadzenia kruszyny jesienią. Teren zachwaszczony porastający krzewami możemy opryskać środkiem chemicznym lub opalić ogniem używając palników do podgrzewania papy termozgrzewalnej. Glebę czyścimy z chwastów i chaszczy od wiosny do połowy września. Teren, na którym rosną inne krzewy wraz z kruszyną (a pszczoły nie mają z nich pożytku) należy przygotować w następujący sposób: zbędne rośliny karczujemy mechanicznie lub można użyć środka chemicznego i tak zwanej lizawki. Narzędziem tym nanosi się na liście krzewów płyn do zwalczania chwastów. Można ją kupić w sklepach ogrodniczych. Można też użyć pędzelka do malowania farbą olejną – postępuje się podobnie jak wyżej. Niszcząc chwasty i chaszcze systematycznie do jesieni powinniśmy mieć czyste pole. Kruszynę możemy sadzić jesienią i wiosną.

Sadzenie kruszyny

Krzewy rozrastają się wszerz i wzwyż. Powinno się je sadzić co 4 m, kruszyna wyrasta również z korzeni. Kruszyna jest krzewem dorastającym do 6 m wysokości. Tereny podmokłe to jej siedlisko, rośnie na nich bardzo dobrze i nie ma wymagań, jednak w mroźne i wietrzne zimy potrafi przemarzać. Należy do roślin odpornych na choroby i szkodniki. Jesienią sadzimy kruszynę do 10 października. Termin sadzenia na terenach podmokłych jesienią jest znacznie krótszy od terminu nasadzeń na ziemiach lekkich. Rośliny muszą mieć co najmniej miesiąc czasu, aby się zdążyły przyjąć przed nastaniem mrozów. Wiosną możemy sadzić od końca marca do połowy kwietnia, zależy to od panujących warunków w danym roku.

Prowadzenie krzewów kruszyny

Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby z kwiatów w pełni mogły korzystać pszczoły. Zbyt duże zagęszczenie gałęzi powoduje, że kwiaty są drobne i pszczoły mają więcej pracy przy drobnym kwiatostanie. Pozostawienie od 4-6 gałęzi przyczyni się do wyrośnięcia większych kwiatów. W pierwszych 2-3 latach po posadzeniu możemy ściółkować ziemię, aby nie rosły na niej chwasty. Można wykorzystać w tym celu słomę itp. W latach późniejszych wykaszamy chwasty rosnące pomiędzy kruszynami, aby nie dopuścić do ich zakwitnięcia.

Sadzenie jodły pospolitej w krzewach kruszyny

Jodła lubi stanowiska podmokłe i zacienione. Kruszyna wyrastająca ponad 2 m wysokości jest idealnym parawanem przed promieniami słonecznymi dla jodły. Jodłę sadzimy w odległości 2 m od kruszyny. Odległość tą musimy utrzymać do momentu, aż drzewo osiągnie 4 m wysokości. Gałęzie jodły w tym czasie odpowiednio się rozrosną. Wrastającą kruszynę w rosnące drzewka jodłowe trzeba usunąć, wzajemne ocieranie się gałązek spowoduje obtarcia kory. Sytuacje takie mogą doprowadzić do infekcji i chorób. Jodły sadzimy w odległości 6 × 6 m od siebie; rzędy sadzimy na przemian.
W szkółkach leśnych można kupić jodłę z „gołym” korzeniem lub rosnące w doniczkach. Kupując większe drzewka jodłowe mamy mniej pracy pielęgnacyjnej po posadzeniu drzewek. Ściółkujemy je podobnie jak kruszynę, aby chwasty nie zagłuszyły ich wzrostu. Cena sadzonki uzależniona jest od wielkości roślin.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Krzysztrof Lewandowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"