fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Fotografia pszczelarska – pasja i praca

Pszczelarstwo i fotografię, czyli pracę i pasję możemy doskonale połączyć. Zarówno praca przy pszczołach, jak i fotografowanie wymaga ogromnej cierpliwości i ciągłej nauki. W tym przypadku naszą pasiekę możemy potraktować jako ogromne atelier fotograficzne, w którym bezgranicznie możemy się poddać tworzeniu wyjątkowych fotografii. Wystarczy tylko do naszych obserwacji zachowania się pszczół na wylotach uli dodać obserwację światła słonecznego w różnych porach dnia.


fot.©Dariusz Małanowski
Inaczej pasieka wygląda o świcie, gdzie rosa skrzy się na liściach traw, inaczej w południe, a zupełnie innych barw nabiera przed zachodem słońca. Wydawać by się mogło, że fotografowanie i robienie dobrych zdjęć wymaga dużych nakładów finansowych. Mijają już czasy fotografii analogowej, której koszty są nieporównywalnie wyższe do obecnej i powszechnej fotografii cyfrowej, która pozwala na utrwalanie obrazów bardzo niskim kosztem.

Jaki aparat fotograficzny wybrać?

Na rynku mamy szeroką gamę aparatów cyfrowych, zarówno amatorskich, dla zaawansowanych amatorów, półprofesjonalnych, jak i profesjonalnych. Decyzja o zakupie odpowiedniego sprzętu zawsze opiera się na zasobności portfela i posiadanych umiejętnościach. Załóżmy, że chcemy być tylko amatorami, a fotografię potraktujemy jako nasze następne hobby. Decydując się na zakup aparatu fotograficznego możemy się kierować różnymi aspektami – ceną, ilością megapikseli, funkcjami aparatu oraz opiniami użytkowników, których w internecie jest niezliczona ilość. Każdy pszczelarz-fotograf marzy, aby w swojej kolekcji mieć zdjęcia pszczoły, aby były widoczne i wyraźne włoski na ciele pszczoły, czułki, języczek czy jajeczko w komórce. Niemalże każdy aparat kompaktowy jest wyposażony w funkcję makro i super makro czyli możliwość robienia zdjęć w dużym powiększeniu.

Obecne kompakty w zupełności wystarczą do robienia doskonałych zdjęć w pasiece. Jeżeli poznamy możliwości swojego aparatu, zapoznamy się z zasadami działania poszczególnych funkcji, możemy dodatkowo zainstalować na swoim komputerze programy graficzne do obróbki zdjęć. Każdy aparat wyposażony jest w instrukcję użytkowania, którą niezbyt chętnie czytamy. Osobiście polecam portale internetowe poświęcone fotografii. Na rynku prasowym jest również sporo czasopism o tej tematyce. Warto oglądać zdjęcia innych autorów w galeriach internetowych. W większości są tam komentarze, które służą nie tylko do krytyki, ale i do nauki. Polecam również bycie użytkownikiem takich galerii. Nasze prace ocenią inni fotograficy amatorzy i zawodowcy. Tam możemy nauczyć się przyjmować krytykę.

Pasja czy praca?

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Dariusz 
Małanowski


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"